Přeskočit na obsah

VZP zakázala přijímat nákladné pacienty

Všeobecná zdravotní pojišťovna nařídila lékařům, kteří léčí některé výjimečné a drahé choroby, aby nepřijímali nové pacienty. Přivedly ji k tomu škrty v plánu nákupu léků. Většina vážně nemocných lidí tak může zůstat bez odborné péče. VZP podle deníku seškrtala letošní plán nákupu léků pro nákladné nemoci o 91 milionů korun. Chybějí peníze na léky pro léčbu epilepsie, Bechtěrevovy choroby, některých vzácných metabolických poruch, ale hlavně pro lidi s roztroušenou sklerózou. "Přesněji řečeno - máme si mezi svými devadesáti novými pacienty vybrat deset, kteří si léčbu zaslouží nejvíc," uvedl primář neurologie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Jiří Piťha. "Zásadně jsme to odmítli. Je to nemorální. Podle čeho bych měl vybírat těch deset vyvolených?" dodal.

"Momentálně se rozhodujeme, jak zaplatit léčbu jedné dvanáctileté pacientce, ale zatím nedokážu říct, co bude dál," řekla Dagmar Dvořáková, která má ve VZP nákup léků na drahé nemoci na starosti. Právě ona a její kolegové rozhodovali o tom, kde se letošní balíček peněz seškrtá. "Bylo mi řečeno, že je třeba plán zredukovat o sto milionů korun," hájí se Dvořáková. Ředitelka VZP Jiřina Musílková věří, že se peníze na nákladné pacienty najdou. "Píšeme dopis s žádostí o pomoc na ministerstvo. Je třeba si uvědomit, že nás tyto choroby stojí miliardu a 300 milionů ročně," uvedla.

MfD poznamenává, že shodou okolností zrovna v době, kdy vedení pojišťovny škrtalo výdaje na drahé pacienty, hledalo podobnou sumu na antikoncepci pro ženy. Pojišťovna totiž v rámci konkurenčního boje přispívá 500 korun ročně ženám od 18 do 35 let na antikoncepční pilulky, což dohromady představuje více než 110 milionů korun za rok. "Doposud jsme antikoncepci hradili z provozního fondu, což už ale nejde," uvedla Musílková. Roční léčba člověka s roztroušenou sklerózou přijde na 150.000 až 250.000 korun. Léčba "běchtěreviků" stojí 800.000 a léčba jednoho pacienta s Gaucherovou či Fabryho chorobou, což je dědičná porucha metabolismu, přijde až na šest milionů ročně.

Podle Dvořákové by pomohlo, kdyby se léčba výjimečně drahých nemocí platila částečně z pojištění a zčásti ze speciálního fondu ministerstva. "Ještě se ale nestalo, abychom nezaplatili lidem péči. Kde na to vzít? Bude to zřejmě znamenat, že se zpozdíme v platbách lékařům," dodala Musílková.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené