WHO: Evropa by se měla začít připravovat na virus zika
Virus se v Evropě sice zatím nepřenáší, s příchodem jara a léta by se ale situace mohla změnit.
"Nyní nastala doba, aby země připravily opatření ke snížení rizika pro své obyvatele," uvedla Jakabová. "Každá evropská země, v níž se komáři druhu Aedes vyskytují, může být ohrožena rozšířením viru zika," dodala.
Podle údajů Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) z října 2015 se komár egyptský (Aedes aegypti) v Evropě vyskytuje hlavně v Gruzii a jihozápadním Rusku, na Madeiře a zavlečen byl také na jih Nizozemska.
ECDC ale dnes zároveň varovala, že přenašečem viru zika by se mohl stát i komár tygrovaný (Aedes albopictus), který se stabilně vyskytuje v jihovýchodním Rusku, ale i ve všech jihoevropských státech u Středozemního moře od Řecka, přes Chorvatsko, Itálii, Francii až po Španělsko. Tento druh byl v roce 2012 ojediněle zachycen i na jižní Moravě u Mikulova.
"Několik lidí nakažených virem zika do Evropy dorazilo, nemoc se ale dál nerozšířila, neboť komáři jsou stále neaktivní. S příchodem jara a léta se ale nebezpečí rozšíření viru zvýší," uvedla Jakabová.
Zprávu o šíření viru a připravenosti Česka na něj ve středu českému kabinetu předložil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. "My v součinnosti s WHO a příslušnými evropskými strukturami tu situaci monitorujeme," uvedl po jednání vlády. Zopakoval, že okamžitě diagnostikovat onemocnění jsou připraveny tři české laboratoře a že se těhotným ženám nedoporučuje cestovat do postižených oblastí. Zprávu o vývoji šíření onemocnění přednese Němeček i na zasedání bezpečnostní rady vlády.
WHO ve středu v Ženevě vyzvala k dalšímu vyšetření případu údajného přenosu viru zika pohlavním stykem, o němž v úterý informovaly úřady v americkém Texasu. Podle mluvčího WHO Gregoryho Hartla je nyní nutné zjistit, za jakých podmínek, jak často a s jakou pravděpodobností je virus sexuálně přenosný a jakou roli přitom hrají tělní tekutiny.
Podle Hartla se jedná teprve o druhé podezření na přenos viru pohlavní cestou. První se objevilo v roce 2008 u Američana, který se vrátil ze Senegalu a nakazil svou ženu.
Vúterý WHO varovala, že by se virus zika mohl z Latinské Ameriky rozšířit do Afriky a Asie. Od pondělí platí kvůli viru celosvětový stav nouze, který WHO naposledy vyhlásila v roce 2014 kvůli ebole.
Kvůli viru zika se ve středu v uruguayském Montevideu sešli ministři zdravotnictví 14 zemí Latinské Ameriky, aby vyhodnotili situaci a dohodli se na případných společných krocích.
Proti viru zika dosud neexistuje účinný lék a ani vakcína. Podle WHO je její výroba otázkou spíše let než měsíců.
Šíření viru zika svědčí vyšší teploty
Čím vyšší teploty, tím snadněji komáři přenášejí vir zika, který zjevně způsobuje nedostatečný vývoj mozku u novorozenců. Ve hře by mohl být i klimatický jev El Niňo, domnívají se američtí vědci které dnes cituje agentura AP.
Vyšší teploty umožňují snadnější šíření viru prostřednictvím komárů druhu Aedes aegypti. Už v minulosti přispěly k podobným epidemiím i jiné než čistě biologické faktory. Klíčovou roli sehrálo také počasí, stejně jako ekonomické podmínky, cestování, používání klimatizace nebo kontrola komárů. Do hry vstupuje dokonce i jev El Niňo.
Vědci tvrdí, že vinu za epidemie nelze přičítat jedné příčině. Ani vinu za současné šíření viru zika nelze hned svalit na globální oteplování nebo na jednotlivý klimatický jev.
Když rostou teploty, komár Aedes aegypti rychleji přenáší vir zika, horečku dengue a další nemoci, potvrzuje entomolog Bill Reisen z Kalifornské univerzity v Davisu. "Při vyšších teplotách máte více komárů, kteří se častěji živí a je u nich větší šance, že chytí infekci. A pak se vir rychleji množí, protože je tepleji a komáři mohou být přenašeči v ranějších fázích svého života," řekl Reisen.
Místa, která jsou dnes ohnisky šíření viru zika, byla v poslední době zároveň místy s mimořádně vysokými teplotami a suchy. Brazilské Recife, největší město v oblasti zasažené epidemií, zažilo rekordně teplé období od září do listopadu, podle údajů amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) zhruba 1,2 stupně nad normálem. Stát Pernambuco má za sebou nejteplejší a nejsušší rok od roku 1998. A také globálně byl loňský rok nejteplejším v dějinách měření.
Vědci však studovali vir zika mnohem méně než jiné choroby přenášené komáry, a tak se řídí zkušenostmi z horeček dengue nebo chikungunya, které jsou přenášeny stejným druhem komára. Nemocí dengue se každoročně nakazí kolem 400 milionů lidí a asi čtvrtina z nich onemocní natolik, že musí být hospitalizována.
Komáři obecně nežijí dlouho, v průměru přibližně deset až 12 dní, říká entomolog a epidemiolog Tom Scott z Kalifornské univerzity v Davisu. Přibližně tak dlouho přitom viru trvá, než se usídlí v těle komára a získá schopnost přenášet nákazu. Často ale hmyz uhyne dříve, než se stačí stát přenašečem nemoci.
Teplejší vzduch umožňuje viru rychleji uzrát ve studenokrevném komárovi, takže je větší šance, že hmyz se stane i během krátkého komářího života nakažlivým, vysvětluje Scott.
Vyšší teploty mají dále za následek, že komáři jsou hladovější, a tak mohou chorobu přenést na více lidí, říkají vědci. A obecně vyšší teploty zvětšují populaci komárů.
El Niňo má za následek přirozené oteplování části centrálního Pacifiku, což ovlivňuje počasí na celém světě. Obvykle mívá za následek sucho na severovýchodě Brazílie, jak tomu bylo i loni.
Komáru Aedes aegypti se dobře daří v méně vyspělých regionech, které se zároveň potýkají se suchem. Žije v oblastech, kde chudí lidé uchovávají vodu ve venkovních nádržích, upozorňuje Jonathan Patz, ředitel institutu globálního zdraví při Wisconsinské univerzitě.
"Jako u všech virů přenášených komáry je podnebí jedním z mnoha faktorů, které ovlivňují přenášení ziky," říká Andy Monaghan, jenž se v americkém Národním středisku pro výzkum atmosféry (NCAR) zabývá dopady klimatických změn na zdraví veřejnosti. "Myslím, že by bylo předčasné říkat cokoli o roli změny klimatu v současné epidemii ziky," říká Monaghan.
Právě Monaghan však nedávno Americké meteorologické společnosti představil studii, která předpovídá, že Aedes aegypti se časem přesune dál na sever USA kvůli budoucímu oteplování, takže by každou sezonu s komárem přicházeli do styku i obyvatelé států, jako jsou Missouri, Tennessee, Kentucky, Severní Karolína, Virginie a hlavní město Washington.
Florida ve čtyřech okresech kvůli zice vyhlásila stav nouze
Floridský guvernér Rick Scott kvůli viru zika vyhlásil stav zdravotní nouze ve čtyřech okresech tohoto státu USA. V noci na dnešek o tom informovala agentura AP. Na Floridě během nynější vlny nákazy bylo zaznamenáno devět případů, podle úřadů se ale všichni infikovali v zahraničí. Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli viru vyhlásila v pondělí celosvětový stav nouze.
"Musíme zajistit to, aby byla Florida připravená," uvedl Scott v prohlášení, ve kterém podepsání příslušného nařízení oznámil. "Víme, že musíme být připraveni na nejhorší, i když doufáme v to nejlepší," dodal.
Mimořádný stav platí pro floridské okresy Miami-Dade, Lee, Hillsborough a Santa Rosa, kde byly případy zaznamenány. Nařízení mimo jiné podle AP umožňuje floridskému ministerstvu zemědělství v krizových oblastech používat intenzivně chemické postřiky proti komárům. Státní ministerstvo zdravotnictví zase může samo rozhodovat o tom, co je ze strany státu Florida a amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí potřebné.
Zatím nejsou jasné všechny způsoby, jimiž se virus přenáší. Vedle komářího bodnutí to může být podle WHO patrně i pohlavní styk.
ČTK
Zdroj: ČTK