Z devíti pojišťoven špatně platí čtyři
Z devíti zdravotních pojišťoven špatně platí nemocnicím za péči o pacienty čtyři - Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), Česká národní zdravotní pojišťovna (ČNZP), Oborová zdravotní pojišťovna (OZP) a Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV). Vyplývá to z materiálů, jež připravila Asociace českých a moravských nemocnic pro dnešní jednání s ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou. ČTK je má k dispozici.
Mluvčí VZP Jiří Suttner ČTK řekl, že pojišťovny zaplatily péči za první pololetí zálohově a v těchto dnech začaly rozesílat doplatky. Zatím je nehradí v plné výši, čekají na vyjádření Nejvyššího soudu ke svému sporu s nemocnicemi o výši úhrad. Řídí se nyní cenovým výměrem ministerstva financí, z něhož vyplývají nižší platby.
Asociace provedla šetření v 66 zařízeních akutní péče a 64 zařízeních následné péče, což je celkem 600 smluvních vztahů. Podle tohoto šetření některé nemocnice a léčebny nevědí, za kolik léčí, protože s nimi pojišťovny nesjednaly dodatky ke smlouvám, v nichž by stanovily výši úhrady. I když však dodatek sjednaný mají, ne vždy jim pak pojišťovny zaplatí ve smluvené výši. Suttner podotkl, se sjednání dodatku je věcí obou smluvních partnerů. "Návrh není záležitost jen pojišťovny. Ať přijdou s návrhem naši smluvní partneři, to právo jim neupíráme," řekl.
V prvním pololetí nebyly dodatky v akutní péči v 61 smluvních vztazích, což je 11,3 procenta, v následné péči ve 260 smluvních vztazích, což je 58 procent. "Pro oba druhy péče mají největší počet nesjednaných dodatků VZP, OZP a ZPMV," upřesnil Stanislav Fiala z kanceláře Asociace českých a moravských nemocnic. Úhrada akutní péče za první pololetí byla nižší, než uvádí vyhláška ve 24 smluvních vztazích, tedy v šesti procentech. Nejvíce nedostatků mají podle Fialy OZP a ČNZP.
V následné péči podle něj naprostá většina pojišťoven platí méně než 113 procent loňských plateb, což by měly podle vyhlášky. Méně platí v 335 smluvních vztazích, což je 88 procent smluv. Nejvíce nedostatků mají VZP, ČNZP, OZP a ZPMV. Pojišťovny platí léčebnám za následnou péči v 56 případech i méně než v předchozím období. Podle Fialy nejsou ojedinělé případy, kdy uhradily jen polovinu až tři čtvrtiny plateb. Přitom ve 45 smluvních vztazích hradí 113 procent, někdy dokonce i více. Jde zejména o ZPMV a Vojenskou zdravotní pojišťovnu. Jejich přístup nemocnice vítají. Nemocnice opakovaně varují, že když nedostanou domluvené částky, nebudou moci od září zvýšit platy zdravotníkům. Pojišťovny dají ročně za péči zdravotnickým zařízením kolem 180 miliard, z toho 47 procent dostanou nemocnice a téměř polovinu vydají na platy. O zvýšení platů k 1. září rozhodla vláda, u lékařů by to mělo být v průměru z 37.000 zhruba na 40.000 korun, u sester v průměru z 18.000 na 19.500 korun.
Emmerová již dříve pohrozila ředitelům špatně platících pojišťoven odvoláním, zmínila se i o nucené správě. Sporem nemocnic s pojišťovnami se zabýval také premiér Jiří Paroubek, v průběhu září se má ke sporu vyjádřit Nejvyšší soud.
Zdroj: ČTK