Z moravskoslezských krajských nemocnic budou akciové společnosti
Z devíti nemocnic spravovaných Moravskoslezským krajem se od příštího roku stanou akciové společnosti. Hlasy koaličních stran, tedy ODS a KDU-ČSL, to na svém dnešním jednání schválili zastupitelé. Některé kraje již podobný krok učinily, další ho chystají. Moravskoslezský kraj si od něj slibuje především lepší hospodaření nemocnic. Někteří odpůrci se ale obávají zhoršení péče o pacienty.
Podle náměstka pro zdravotnictví Jiřího Veverky (ODS) se nové akciové společnosti nebudou muset řídit například tarifními mzdami tak, jak to dosud jako příspěvkové organizace musejí dělat. "Bez stabilizovaného hospodaření nelze dlouhodobě udržet vysokou kvalitu zdravotní péče," míní Veverka.
Opoziční zastupitel Petr Vícha (ČSSD) novinářům řekl, že kraj měl nejprve určit, jakým oborům se jednotlivé nemocnice budou věnovat. Obává se totiž, že nemocnice si budou chtít nechat jen lukrativní obory. "Každé představenstvo, které je odpovědné za výsledek, bude bojovat o dotace, o investice nebo o obory," podotkl Vícha.
Obdobný názor zastává i člen celostátního předsednictva Lékařského odborového klubu a člen dozorčí rady havířovské nemocnice Martin Sedláček. Domnívá se, že pokud kraj nebude řídit nemocnice, vypukne v nich válka o finančně zajímavé obory. Navíc tvrdí, že zastupitelé, kteří zasednou v dozorčích radách nemocnic, nebudou jejich problematice po odborné stránce rozumět.
Ředitel frýdecko-místecké nemocnice Petr Kacíř naopak změnu na akciové společnosti vítá. "Rozváže nám to ruce při řízení nemocnic. Věci, které se dají rozhodnout ze dne na den, se dneska musejí pracně schvalovat přes radu kraje," podotkl. Dodal, že v akciové společnosti je zaměstnance možné i lépe finančně motivovat.
Nynější management nemocnic bude mít také větší zodpovědnost za jejich hospodaření. Pokud se ředitelé neosvědčí, budou vyměněni. "Nebojím se odpovědnosti. Myslím si, že je to nastaveno správně. Pokud by management selhával, včetně mé osoby, potom je ho třeba vyměnit," podotkl Kacíř. Neobává se ani toho, že by v nemocnicích zůstaly jen lukrativní obory. "Péči nasmlouvávají pojišťovny, nedovedu si představit pojišťovnu, která by nasmlouvala v nemocnici pouze lukrativní péči," míní Kacíř.
Kraj spravuje od roku 2003 devět nemocnic. Jejich celková ztráta za dva roky činí 428 milionů korun. Pokud by nemocnice nebyly oddluženy, byla by ztráta asi 700 milionů korun.
Sociální demokracie loni v listopadu prosadila ve sněmovně zákon, který regionům znemožňoval přeměnu nemocnic v obchodní společnosti. Proti návrhu hlasovala ODS, která tvrdila, že jde o protiústavní zásah do pravomoci krajů. Zákon ale vetoval prezident Václav Klaus a poslanci ho na svém únorovém zasedání nedokázali přehlasovat. Na akciové společnosti přeměnil své nemocnice například Plzeňský či Královéhradecký kraj a částečně také kraj Středočeský, další kraje tuto změnu připravují.
Zdroj: ČTK