Z peněz EU by mohla ČR koupit ozařovací přístroje pro onkologii
Pacienti v Česku by už brzy mohli mít prospěch z toho, že země je členem Evropské unie: ze strukturálních fondů EU by mohla být v letech 2007 až 2013 vybavena onkologická pracoviště nejmodernější ozařovací technikou. ČTK to dnes řekla ředitelka odboru mezinárodních vztahů ministerstva zdravotnictví Kateřina Čihařová. Péče o onkologicky nemocné je podle ní jednou z priorit připravovaného národního rozvojového plánu, který by se mohl stát podkladem pro rozhodování Bruselu.
“Je to obrovská šance, do které se snažíme zapojit," potvrdil přednosta onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Luboš Petruželka. Podle jeho odhadu by na vybavení novými ozařovacími přístroji byla zapotřebí asi jedna miliarda korun. Podle Petruželky je zatím v Česku léčeno ozařováním méně nemocných než ve vyspělých evropských zemích, kde je ozařováno 55 procent onkologických pacientů, v Česku 35 procent. "Důvody jsou různé, jedním z nich je ten, že není dostatek zařízení a nejsou všechny kapacity naplno využívány," vysvětlil.
Využití evropských fondů pro financování českého zdravotnictví bylo tématem dnešního semináře na ministerstvu zdravotnictví. Zástupce portugalského ministerstva zdravotnictví Vargas Moniz na něm uvedl, že jeho země čerpá z evropských fondů již dvě desítky let. Z evropských peněz postavila 11 nových nemocnic a 39 zdravotnických středisek, vybavuje zařízení moderní technikou, školí sestry a technický zdravotnický personál a zavádí moderní informační technologie.
"V letech 1984 až 1986 tvořily prostředky EU dvě procenta zdravotnického rozpočtu Portugalska. V letech 1994 až 1999 dostala země z EU 416 milionů eur (13,8 miliardy korun)," uvedl.
Podle Čihařové není možné přesně říci, kolik by české zdravotnictví mohlo z evropských fondů získat. "Ročně by mělo jít na programy všech resortů z EU 150 miliard korun. Kolik získá zdravotnictví, záleží na tom, nakolik bude hodnoceno jako priorita," poznamenala.
Zdroj: ČTK