Přeskočit na obsah

Z pochybného tendru v IKEM je obří byznys za 1,8 miliardy

Kdo nezná pozadí, považoval by to za skvělý obchod: pražská nemocnice IKEM si nakoupí zdravotnický materiál za 440 milionů - tedy skoro o 1,5 miliardy levněji, než původně odhadovala.

Nyní se však ukazuje, že pochybný tendr vyhlášené pražské kliniky, který HN podrobně mapují, nakonec bude stát mnohem víc. Jak je to možné?

Do dokumentů, které nemocnice musí ke každé soutěži zveřejňovat, totiž schválně vepsala údaje tak komplikovaně, že zamlžila, kolik vlastně utratí. A navíc vznikl dojem, že se díky soutěži podařilo cenu několikanásobně srazit.

Nepodařilo - a navíc vyhrála spící firma, která nikdy ve zdravotnictví nepodnikala, neměla obrat, v jejíchž kancelářích nesedí žádní zaměstnanci a jejíž skutečné vlastníky není možné dohledat.

440 milionů? Ne, čtyřikrát víc

Když IKEM předloni tendr na nákup umělých chlopní, chirurgického šití a dalších pomůcek vypisoval, odhadl cenu zakázky na dvě miliardy. Při čtyřleté smlouvě. Loni v červnu, pár týdnů po volbách, pak nemocnice zveřejnila vítěze - stal se jím jediný účastník, společnost Kardioport. A v kolonce vysoutěžené ceny stálo 440 milionů. HN však nyní zjistily, že 440 milionů je cena za roční dodávku, za celé čtyři roky tedy vzroste na 1,76 miliardy.

Tedy ještě jednou a co nejsrozumitelněji: IKEM sice vysoutěžil čtyřletou smlouvu, zveřejnil ale jen výslednou částku za roční kontrakt. Takže nezasvěcenému pozorovateli se může zdát, že nemocnice získala skvělé podmínky. "Formulář tedy uvádí uživatele v omyl a vytváří iluzi úspory," je přesvědčen Jiří Skuhrovec, doktorand Univerzity Karlovy a člen platformy zIndex, která se zabývá hodnocením veřejných zakázek a jejíž počítačový program vyhodnotil právě tento tendr jako nanejvýš neprůhledný.

Přitom právníci IKEM zjevně vědí, jak má dokumentace k veřejné zakázce vypadat. Když předloni vypisovali podobnou soutěž na kyslíkové přístroje, správně do centrálního systému zakázek zadali, že smlouva bude trvat čtyři roky, a také částku, kolik nemocnice zaplatí za celou dobu - ne pouze za jeden rok.

Žádat nyní vedení nemocnice o vysvětlení je zbytečné. Ředitel Jan Malý ani včera nezvedal mobil. Malý i jeho zástupce Ivan Netuka nekomunikují už tři týdny - od chvíle, kdy HN poprvé o zakázce napsaly. Vzápětí server Aktualne.cz upozornil, že si oba manažeři v posledních letech nakoupili domy a byty za 20 milionů - aniž je jasné, odkud vzali peníze. Vedení kliniky tají smlouvu s Kardioportem, která by mohla mnohé vysvětlit.

Smlouvu tají už i ministr

Neochotu zakázku objasnit projevil včera i ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), který ještě nedávno tvrdil, že nechá tendr prověřit. Ani jeho úřad, pod nějž nemocnice přímo spadají, nechce smlouvu zveřejnit. S argumentem, že se už o zakázku zajímá policie.

A problém ministr nevidí ani v novém zjištění, že Kardioport získal mnohem větší zakázku, než se zdálo. Jeho mluvčí Vlastimil Sršeň vzkázal, že informace HN (dohledatelné velmi snadno na internetu) jsou jen dojmy.

Ani ministerstvo neví, kdo vlastně za společností Kardioport stojí. Heger si jen vyžádal od šéfů kliniky písemné ujištění, že sami skrytě nedrží její akcie. Donedávna byl ve vedení Luboš Pašek, blízký spolupracovník známého pražského podnikatele Romana Janouška.

Vysvětlit, jak může firma bez zkušeností najednou pracovat pro obrovskou nemocnici, však Pašek nedokáže. "Jediné, co k té zakázce můžu říct: Byla nějaká soutěž, do které jsme se přihlásili a která měla nějaké regule - a prostě jsme uspěli. A nějaké debaty kolem ní nechápu, nerozumím jim. A hlavně, je mi to úplně jedno," prohlásil.

iHNed.cz

Hospodářské noviny

Virus rozhazovačnosti v českém zdravotnictví (Případy, na něž upozornily HN.)

České zdravotnictví podle protikorupční organizace Transparency International přichází ročně o 20 až 40 miliard korun. Kvůli neefektivnímu hospodaření, obcházení zákona o veřejných zakázkách. HN se proto snaží popsat operace, které zdravotnickému systému pouští žilou.

Praní prádla

45 milionů

- FN Královské Vinohrady nechává špinavé povlečení a oděvy lékařů prát v Brně u firmy Prakom.
- Vinohrady za to platí 2x více než Thomayerova nemocnice, obě mají přitom zhruba stejný počet lůžek.
- Čtyřletou zakázku za 80 milionů vyhrála firma Prakom již v roce 2005. ÚOHS tendr zrušil, protože nemocnice vítěznou firmu zvýhodnila, nový tendr ovšem dopadl stejně.
- Prakom původně vlastnil vlivný regionální politik Milan Venclík z brněnské ODS.

Úraz není náhoda

80 milionů

- VZP loni spustila projekt Úraz není náhoda, jejž pro ni připravuje společnost Akademos.
- Celkově jde o zakázku zhruba za 45 milionů během tří let. První milionové faktury si firma nechala proplácet už pět dní po podepsání smlouvy, aniž cokoliv pro pojišťovnu připravila.
- Ve statutárních orgánech Akademosu sedí bývalý europoslanec za ODS Jaroslav Zvěřina nebo Marek Nemeth, bývalý místopředseda Mladých konzervativců.

IKEM

1,8 miliardy

- Zakázku na dodávku zdravotnického materiálu za 1,8 miliardy vyhrála firma Kardioport, která nemá zaměstnance ani zkušenosti z oboru.
- Vlastníci Kardioportu se ukrývají za anonymní akcie.
- Nemocnice vypsala zakázku tak, aby se do ní nemohly zavedené společnosti přihlásit samy za sebe, ale musely využít Kardioport, který jejich nabídky zastřeší.

Rathův pavilon

480 milionů

- Neznámá společnost Neocity Ron vyhrála zakázku Středočeského kraje na výstavbu nového pavilonu za 480 milionů v Mladé Boleslavi. Nemá však se zdravotnictvím zkušenosti ani dělníky; na stavbu si musela najmout skutečnou stavební firmu.
- Zakázku i losování organizovala pro kraj firma, která patří vlivnému funkcionáři ČSSD.
- Proti zakázce protestovali místní lékaři, Rath nařídil dva z nich zbavit primariátu.

Zdroj: iHNed.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…