Z poničeného Pákistánu se vrátili domů první čeští lékaři
Z Pákistánu, který nedávno zasáhlo katastrofální zemětřesení, se dnes večer domů vrátili první tři čeští lékaři. Osm dní pracovali v mobilní ambulanci na severu země. Desítka jejich kolegů z brněnské Úrazové nemocnice, několik vojenských lékařů a skupina hasičů v zemi zůstává. Místním lidem by měli pomáhat ještě asi deset dní.
"Prováděli jsme zhruba tři operace denně, hlavně na končetinách. Každý den jsme měli 40 až 50 pacientů," řekl novinářům po návratu lékař Radek Veselý. Velkým problémem podle něj bylo počasí - často pršelo, déšť se střídal s kroupami. Ranní teploty v nadmořské výšce 1800 metrů se prý pohybovaly kolem nuly.
Další lékař Miloš Janeček ČTK řekl, že českému týmu se výborně spolupracovalo jak s místními lidmi, tak s pákistánskou armádou. "Byli nesmírně ochotní, neustále se nás ptali, zda něco nepotřebujeme," uvedl.
O vyslání záchranářského týmu rozhodl český krizový štáb. Skupina měla v zemi původně pracovat pět dní, vzhledem k vysokému počtu pacientů byla ale mise prodloužena. V úterý dopravilo české vojenské letadlo do oblasti další hasiče a tuny zásob včetně teplých stanů a léků. Ve městě Rávalkot tak nyní působí 25 Čechů - 13 lékařů a 12 hasičů, kteří se starají o zázemí. Další česká humanitární pomoc do Pákistánu směřuje prostřednictvím leteckého mostu NATO z Německa.
Vláda dnes navíc souhlasila se žádostí Severoatlantické aliance, aby česká armáda do země vyslala polní nemocnici. Tři desítky vojenských lékařů a jejich pomocníků by v Pákistánu měly zůstat asi dva měsíce. Odletí v nejbližších dnech.
Přírodní katastrofa srovnala se zemí celé obce v pákistánské a indické části Kašmíru. Podle posledních informací zahynulo kolem 50.000 lidí, miliony dalších jsou bez domova.
Zdroj: ČTK