Přeskočit na obsah

Za atestace se bude platit

Za atestační zkoušky by lékaři i nelékařští zdravotničtí pracovníci měli do budoucna platit 3 500 korun - z toho 2 000 korun za část teoretickou a 1 500 za část praktickou. První opravná zkouška by měla být spojena s poplatkem ve výši 5 000 korun, druhá oprava by měla přijít na 7 000 Kč.

Podle ministerstva zdravotnictví je účelem těchto poplatků pokrýt náklady se zkouškou spojené a motivovat školence, aby se ke zkoušce vůbec dostavili. Za atestace budou nově platit všichni zdravotníci, kteří se na zkoušku ještě nepřihlásili.

Naopak ti, kdo se už přihlásit stihli, budou mít zkoušky zadarmo (pozn. red.: u sester je zpravidla poplatek vybírán již dnes, jeho výše však není stanovena legislativní normou). „Pokud je to jakási úhrada reálných nákladů, jež tento výkon stojí, nelze, myslím, příliš namítat. Zkoušky v advokátní komoře také nejsou zadarmo. V systému celoživotního vzdělávání jsou mnohem zásadnější problémy, například jak je upraven společný interní kmen," říká děkan 1. LF UK prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc. Česká lékařská komora s tímto krokem však nesouhlasí. „Ze strany vlády je to další pověstná herda do zad, která mladé lékaře nabádá, aby se zamysleli, kde si jejich práce více váží, a uvažovali o odchodu do zahraničí," říká prezident České lékařské komory MUDr. Milan Kubek.

Prezident České lékařské komory MUDr. Milan Kubek k tomu dodává: „Řada lékařů je zaměstnána na minimální úvazek, i když tráví v nemocnici většinu svého času. Nemůžeme tedy ani říci, že jde o nějakou symbolickou částku. V situaci, kdy se velká část nemocnic potýká s nedostatkem lékařů, je to prostě hloupost. Požádali jsme již písemně paní ministryni zdravotnictví, aby ministerstvo od záměru ustoupilo."

Navrhovaný správní poplatek by měl být příjmem akreditovaného pracoviště, jež zkoušku pořádá. „U zkoušek jsou přítomni kvalifikovaní odborníci a ti se mnohdy sjíždějí z celé republiky, což samozřejmě není levné. I tak je pravděpodobné, že částka 3 500 Kč veškeré náklady nepokryje a atestační zkoušky bude třeba dále dotovat," říká Bc. Nina Müllerová z odboru vzdělávání a vědy ministerstva zdravotnictví.

Ani v jiných vyspělých zemích není samozřejmé, že jsou zkoušky zdravotníků zdarma - jiné však bývají jejich platové podmínky. „Atestace z interny stojí v USA 1 230 dolarů, z hematologie 1 905, z onkologie 1 905 dolarů. Za den práce má však internista tak 500 až 700 $, hematolog či onkolog 1 000 až 2 000 dolarů. Mladší lékaři o něco méně, ale také u nich platí, že se jim tyto peníze vrátí velmi rychle," říká MUDr. Igor Puzanov, onkolog českého původu, který pracuje ve Vanderbilt Ingram Cancer Centre v americkém státě Tennessee.

Podobná situace je u sester. Americké sestry za národní licenční zkoušku z ošetřovatelství, kterou k výkonu praxe bezpodmínečně potřebují, platí poplatek 200 dolarů. Nástupní hodinová mzda nové sestry se pohybuje kolem dvaceti dolarů. Investice se jí tedy vrátí během jedné pracovní směny.

Lucie Ondřichová, Medical Tribune

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené