Za centrové léky dvojciferný růst výdajů
Rychlý růst nákladů na centrové léky pokračoval i v covidové epidemii. Náklady rostou rychleji než počet léčených pacientů. Je to vlivem příchodu nových velmi drahých přípravků.
Náklady na léky podávané ve specializovaných centrech loni rostly o 12 procent a přesáhly 24,2 miliardy korun. Nominálně se jedná o nárůst o 2,6 miliardy korun. Už třetím rokem tak tyto náklady rostly více než desetiprocentním tempem. To ale přeci jen zpomalilo, v roce 2020 narostly náklady na centrové léky meziročně o 18 procent.
Za posledních pět let narostly náklady na centrové léky o 72 procent, tedy nadprůměrně proti celkovým nákladům na zdravotní služby, které za stejnou doby vzrostly o 60 procent. Naproti tomu za léky vydané na recepty zaplatily zdravotní pojišťovny v roce 2021 jen o 12 procent více než v roce 2016.
Všeobecná zdravotní pojišťovna zaznamenala v roce 2021 o něco vyšší meziroční nárůst nákladů na centrovou péči než průměr celého systému, a to téměř o 16 procent na 15,8 miliardy korun.
Jak uvedla místopředsedkyně správní rady VZP prof. Věra Adámková, roste také počet pacientů, kterým jsou ve specializovaných centrech léky podávány, počet unikátních pojištěnců se proti roku 2020 zvýšil o 10 procent.
Nárůst výdajů na centrové léky tak souvisí nejen s jejich větší dostupností, ale také s růstem cen. V posledních letech přicházely do Česka některé nákladově významné nové přípravky, mimo jiné pro léčbu spinální svalové atrofie. Jen za léčivý přípravek Zolgensma vydala VZP v roce 2021 celkem 855 milionů korun, uvedla Adámková. „Nemocí, která nás jako mladé lékaře velmi strašila, je cystická fibróza. I pro ni se podařilo zavést nové léky,“ doplnila Adámková.
V roce 2021 VZP uzavřela pět nových společných stanovisek s odbornými společnostmi o úhradě drahých přípravků v indikacích, které nemají standardní úhradu ze zdravotního pojištění, ale přesto je jejich použití u určité skupiny pacientů jedinou vhodnou léčbou. Mezi nimi například stanovisko o úhradě přípravku Kaftrio na cystickou fibrózu.
„V roce 2021 bylo 14 591 žádostí podle paragrafu 16, z toho bylo schváleno 91,3 procenta. Pouze minoritní část nebyla schválena, buď jde o ne úplně správně napsané žádosti, nebo chybné indikace,“ řekla prof. Adámková.
Od letošního ledna platí novela, která mění způsob vstupu léků na vzácná onemocnění a léků vysoce inovativních. Jaký bude mít novela dopad na náklady zdravotních pojišťoven, je stále ještě těžké odhadnout, systém se teprve rozbíhá.