Přeskočit na obsah

Za jistých podmínek je emergentní systém pro ČLnK přijatelný

„Tuzemská džungle v nedostupnosti a nespravedlivých rozdílech ve výši doplatků u léků nemá v Evropské unii obdoby,“ říká prezident České lékárnické komory PharmDr. Lubomír Chudoba.

K tezím navrhovaného řešení se zatím vedení komory lékárníků staví opatrně. „Komplexněji bude ČLnK moci novelu posoudit až po předložení jejího paragrafového znění,“ uvádí Chudoba.

Důležité pro lékárníky je, aby standardní systém objednávání léčiv umožnil zásobovat lékárnu předem tak, aby mohli pacientovi hned po předložení receptu lék vydat a aby emergentní systém, ve kterém se mají objednávat nedostupné léky až po předložení receptu, byl pouze výjimkou pro krajní případy. Dále Chudoba požaduje zrušení DTP modelů distribuce přes monopolního distributora a oddělení dosud společné odměny pro lékárnu a distributora. „Nepodkročitelnou podmínkou k zavedení emergentního systému je zastropování distribuční obchodní přirážky podle našeho návrhu. Objednávání léčivých přípravků v emergentním systému zvýší náklady na provoz lékáren, které jim musejí být uhrazeny,“ dodává pro Medical Tribune Chudoba.

Postup ministerstva zdravotnictví proti problému s nedostatkem léčiv má mezi představiteli lékárníků a majitelů lékáren i svoje silné kritiky. Představitelé spolku Vaši lékárníci už dříve uvedli, že by měl být naplněn současný zákon o léčivech a lékový ústav by měl začít vymáhat povinnost výrobců léků dodávat přípravky všem distributorům. Slovenský model emergentních dodávek podle předsedy spolku Mgr. Aleše Nedopila přinesl řadu problémů. „Podpořil monopolní distribuci a velmi zvýšil administrativu lékárníků při objednání některých léčiv, včetně těch základních,“ řekl Nedopil deníku Právo. Také podle Mgr. Marka Hampla z Grémia majitelů lékáren je slovenský model emergentního zásobování nefunkční.

Naproti tomu výkonný ředitel Asociace velkodistributorů léčiv RNDr. Tomáš Votruba, CSc., tvrdí, že navrhovaný systém je vhodný. „Na Slovensku to funguje a v případě potřeby léku tam díky tomu lék zajištěný je,“ řekl Votruba.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené