Přeskočit na obsah

Za léky se platilo zbytečně moc, stát měl ceny snížit

Praha - Stačilo, aby jeden úřad splnil svou zákonnou povinnost, a české zdravotnictví nemuselo přijít o více než dvě miliardy korun.

Zákon o veřejném zdravotním pojištění říká, že Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) musí každý rok přezkoumat a opravit úhrady u všech léků. To znamená tu část, kterou pojišťovny za léky zaplatí z veřejných peněz.

Změna by se měla týkat naprosto všech přípravků, které smí čeští lékaři předepisovat pacientům a které alespoň zčásti hradí pojišťovna.

Neudělal to. Podle mluvčí úřadu Veroniky Petlákové z toho důvodu, že neměl žádné podklady z minulých let. Systém je totiž poměrně nový, začal platit teprve v lednu loňského roku.

Více léků nižší ceny

Dvaatřicetileté Andree Mrázkové předepsal lékař před dvěma lety pilulky Tanatril na vysoký krevní tlak. Pojišťovna dřív za lék zaplatila 129,30 korun, dnes hradí 86,10 korun.

Na trhu se totiž objevily další léky se stejnou účinnou látkou. Zvýšila se tedy konkurence.

Tím, že SÚKL nové léky do Česka vpustil, si mohl dovolit snížit jejich cenu. A také částku, kterou je stát za lék ochotný zaplatit z veřejného pojištění.

Čtvrtina peněz padne na léky

V případě léku Tanatril SÚKL skutečně zasáhl. I když až na přelomu roku. Částku, kterou za lék pojišťovna vydá, nechal spadnout o 43 procenta. Ušetřil tak státu do budoucna několik set milionů korun. Tolik dá každoročně české zdravotnictví právě za léky s touto účinnou látkou.

V mnoha dalších případech ale změnit úhradu nestihl. Česko tak platí za léky víc, než by mohlo.

Přitom - jak dokládají statistiky společnosti Infopharm - Česko utratí čtvrtinu peněz z balíku na zdravotnictví právě za léky. V Německu je to zhruba 16 procent, ve Velké Británii asi 15 procent.

Srdce a deprese

"Je fakt, že Státní ústav pro kontrolu léčiv loni neprovedl revizi u devadesáti procent léků," potvrdila deníku Aktuálně.cz Renata Horká z České asociace farmaceutických firem.

Jedinými dvěma skupinami léků, kterými se podle ní SÚKL zabýval, byly právě léky na srdce a vysoký tlak a léky na psychiku. Zdravotní péče se tak podle ní obrovsky prodraží.

Celý článek najdete na www.aktualne.cz

 

Zdroj: www.aktuálně.cz

Sdílejte článek

Doporučené