Za posledních 15 let se léčba rakoviny výrazně změnila
V posledních 15 letech nastaly v české onkologii zásadní změny, které umožnily mnoha pacientům uzdravit se a mnoha dalším výrazně déle přežít při dobré kvalitě života. ČTK to řekl předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Největší pokrok zaznamenala léčba leukemie, některých zhoubných nádorů mízních uzlin a dětská onkologie. V posledních letech se zdá, že se zlepšuje také léčba pevných nádorů, například rakoviny plic, prsu a tlustého střeva. Zdokonaluje se také diagnostika.
Zkvalitnění péče provází obrovský nárůst nákladů. Je tak velký, že se nejmodernější onkologická léčba i pro většinu bohatých zemí dostává postupně na hranici únosnosti. Ivan Špička z interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice ČTK řekl, že se v posledních několika letech objevují nové cílenější léky, které zúročují výzkumy trvající několik desítek let. Mění se i medicínský systém a dochází k velké centralizaci a specializaci. Nemocní, kteří dříve byli léčeni různými způsoby, se dnes ve větší míře dostanou na specializovaná pracoviště.
Počet každoročně hlášených nových onemocnění rakovinou roste. Za pět let stoupl zhruba o desetinu. Loni bylo v ČR hlášeno 64.000 zhoubných nádorů. Podle Vorlíčka je zvyšující se počet pacientů z části důsledkem stále dokonalejších a přesnějších diagnostických metod. O tom, že léčba je kvalitnější, svědčí to, že navzdory vyššímu počtu pacientů se počet úmrtí nemění.
Předseda Ligy proti rakovině Zdeněka Dienstbier připomněl, že nádorové onemocnění postihuje především lidi ve vyšším věku. Populace stárne, a dá se proto předpokládat, že počet onkologických pacientů poroste nadále. Podle Vorlíčka drží Česká republika v léčbě se světem krok. Zaostává však v paliativní medicíně, tedy v péči zmírňující obtíže a bolesti pacientů, jejichž onemocnění nelze vyléčit. Je to obor, který v ČR vznikl na počátku 90. let. Objevily se první zařízení pro nevyléčitelně nemocné neboli hospice a některé nemocnice zřizují oddělení paliativní péče.
Prezidentka Asociace poskytovatelů hospicové a paliativní péče Marie Svatošová ČTK řekla, že v Česku je nyní devět hospiců s 300 lůžky. Vznikají postupně a nějakou dobu potrvá, než budou plně využívat svou kapacitu. Většinu jejich klientely tvoří nemocní s rakovinou. Ročně v nich zemře asi 3000 klientů. Zvolna se daří rozvíjet i domácí hospicovou péči.
Podle Dienstbiera se změnil i vztah lékařů a pacientů. Téměř všichni lékaři podle něj pacienta plně informují o jeho nemoci. Dávkování takových informací však musí být individuální, dodal. Ve spolupráci s částí zdravotní veřejnosti se rozvíjejí občanské aktivity zaměřené na prevenci onkologických onemocnění i pomoc lidem, kteří nádorové onemocnění prodělali. Například liga při květinových dnech každoročně distribuuje na 700.000 letáků.
Pokles počtu úmrtí na rakovinu žaludku je ovlivněn tím, že lidé se začali stravovat rozumněji. Úspěchy v léčbě rakoviny prsu souvisejí se screeningem prsu. Nedaří se však zastavit stoupající počet onemocnění rakovinou tlustého střeva a konečníku a přesvědčit větší část populace, aby se zapojila do programu preventivního vyšetření tohoto onemocnění. Chybí také provádění screeningu děložního čípku, uvedl Dientsbier.
Podle Vorlíčka se nepodaří přesvědčit Čechy, aby přestali kouřit. Za posledních 15 let klesl počet kuřáků pouze o pět procent. "Kdyby lidé nekouřili, snížil by se výskyt zhoubných nádorů asi o třetinu," řekl Vorlíček.
Zdroj: ČTK