Za regulační poplatky dali lidé za šest měsíců 2,6 miliardy korun
Za regulační poplatky ve zdravotnictví dali lidé za šest měsíců roku 2,6 miliardy korun. Novinářům to oznámil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Těmito platbami se podle něj omezily zbytečné návštěvy ordinací a lékaři mají více času na pacienty. Klesly výdaje zdravotních pojišťoven za levné léky, lidé si je kupují za hotové. Uspořilo se 3,4 miliardy korun, pojišťovny je dávají na léčbu vážných nemocí. Specializovaná centra dostala o 800 milionů korun více, uvedl.
"Zavedení regulace prostřednictvím poplatků bylo úspěšné," shrnul ministr. Podle stínového ministra ČSSD Davida Ratha ale Julínek vytahal lidem z kapes miliardy, aniž za to něco dostali. Poslankyně KSČM Soňa Marková považuje poplatky za bariéru v přístupu k péči. Řada lidí podle ní řeší, zda si koupí potraviny, nebo půjdou k lékaři.
Podle prvního náměstka Marka Šnajdra funguje ochranný limit, takže nejvíce nemocní, kteří zaplatili více než 5000 korun, dostávají peníze zpět. Limit překročily 4000 lidí, pojišťovny jim vrátily sedm milionů korun. Lidé platí od ledna 30 korun u lékaře a za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Do limitu se počítají platby u lékaře a v lékárně.
Podle Julínka si lidé na poplatky zvykli: téměř vymizely stížnosti na poplatky, přibylo ale stížností na neoprávněné vybírání. Pacienti se bojí označit lékaře. Julínek vyzval občany, aby požadovali účtenku, a pokud lékař podvádí, stěžovali si na něj u své zdravotní pojišťovny. Při opakovaném pochybení může přijít lékař o smlouvu s pojišťovnou.
Náměstek Pavel Hroboň doplnil, že ambulantní lékaři vybrali za šest měsíců na poplatcích téměř miliardu, nemocnice přes 360 milionů a pohotovosti 55 milionů korun. Na poplatcích za recept se vybralo 1,2 miliardy. Úspora pojišťoven na péči ambulantních specialistů dosáhla 810 milionů, na lécích téměř 2,2 miliardy korun, což jim umožní koupit drahé léky pro více pacientů ve specializovaných centrech.
Hroboň ocenil, že nemocnicím neubylo pacientů, ale klesl počet ošetřovacích dní, pacienti tedy nejsou přijímáni zbytečně brzo a nejsou v nemocnici zbytečně dlouho. Šnajdr dodal, že se zkrátily čekací doby například na endoprotézy, v průměru o 35 procent, v Ústeckém kraji dokonce o 50 procent. Na 7000 endoprotéz dají pojišťovny z ušetřených peněz celou miliardu. Stovky milionů korun dostanou také záchranky.
Julínek poznamenal, že jediné, s čím není spokojen, je postoj zdravotních pojišťoven. Mohly by prý ještě více zkrátit čekací doby, "kdyby se rozhoupaly k nakupování péče".
Viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven a ředitel Zdravotní pojišťovny Metal-Aliance Vladimír Kothera ČTK řekl, že pojišťovny dostaly prostor pro nakupování péče teprve letos. Mezi pojišťovnami je rozdíl. Jeho pojišťovna nakupuje 20 typů péče "v balíčkových cenách". Lepší peníze dává kvalitním zařízením. Špatná zařízení tuto nabídku nedostanou, a pokud se do roka nezlepší, pojišťovna jim přestane tuto péči platit úplně.
Zdravotnictví spotřebuje za rok zhruba 220 miliard korun. Pojišťovny díky úsporám naplnily po mnoha letech rezervní fondy a mohou při nakupování péče lépe platit kvalitním zařízením. Směřují více peněz na drahou, například onkologickou léčbu. VZP nedávno navýšila také platby za chirurgické výkony.
Zdroj: ČTK