Za zničený život 12 milionů korun
Pražská nemocnice na Bulovce si teď sáhne hodně hluboko do kapsy. Musí vyplatit jedno z nejvyšších odškodnění, jaké kdy bylo v České republice vyměřeno - 12 milionů korun. Včera o tom rozhodl odvolací senát Městského soudu v Praze.
Peníze poputují rodičům dnes jedenáctiletého Martina Koláře, který před téměř devíti lety podstoupil zdánlivě banální operaci břicha. Ta se však nešťastnou náhodou a také vinou lékařů natolik zkomplikovala, že chlapec už nikdy nebude žít normálním životem.
Nedokáže se sám najíst, posadit, nevidí, neslyší, ztratil chuť a má poraněné plíce. "Odškodnění je pouze symbolické, protože nemůže nahradit plnohodnotný život a zdraví," poznamenala včera soudkyně Ivana Hasalová.
Milionové částky za poškození zdraví soud přisuzuje jen výjimečně. Osmnáct milionů se například podařilo v roce 2007 vysoudit rodině Zuzany Rokosové z Horního Slavkova na Sokolovsku.
Čtyři roky předtím jí totiž lékaři v místní nemocnici vstříkli do žil látku, na kterou byla patrně alergická. Od té doby se s okolím dorozumívá jen očima.
Dvakrát chlapce poslali domů Příběh tehdy sotva tříletého Martina Koláře nebyl o nic veselejší.
Začal krátce před Vánocemi v roce 2000 obyčejnou bolestí břicha. Rodiče ho odvezli do nemocnice v Brandýse nad Labem. Tamní lékaři však chlapce dvakrát poslali domů s tím, že to nic není.
Až po třetí návštěvě byl odvezen do nemocnice na Bulovce, kde měl původně prodělat na první pohled běžnou operaci.
Podle obžaloby se však lékaři právě tehdy dopustili výrazné chyby - chlapce důkladně nevyšetřili. Během operace se Martinovi zastavilo srdce a lékaři ho museli resuscitovat.
Chlapce sice zachránili, ale jeho mozek zůstane už navždy poškozený. Bez pomoci ostatních se neobejde. Rodina zmrzačeného Martina nakonec dala celou věc k soudu.
"Chci, aby za chyby byl někdo potrestán. Bude to tak trochu pocit zadostiučinění," vyjádřil se v roce 2004 chlapcův otec Josef Kolář. Obžaloba obvinila chirurga Vlastimila Chromčáka, který chlapce operoval, a anesteziologa Ladislava Kovaříka, jenž měl dohlížet na narkózu.
Podle státní zástupkyně udělali hlavní chybu, když chlapci předčasně vyjmuli dýchací trubici, kterou byl napojen k dýchacímu přístroji. Kvůli tomu později znovu přestal dýchat.
"Toto nařízení se zcela jistě podepsalo na poškození mozku," podotkl v roce 2004 anesteziolog Tomáš Suchý.
Oba lékaře soud v srpnu 2005 viny zprostil, protože se nedalo jednoznačně prokázat, že otok mozku vznikl kvůli operaci.
Zdroj: Mladá Fronta DNES