Přeskočit na obsah

Záchranáři se obávají, že jim nemocnice budou odmítat pacienty

Záchranáři přiznávají, že se v Česku například stává, že sanitka s pacientem v kritickém stavu stojí odmítnutá před bránou nemocnice. Nebo že ve vzduchu čeká vrtulník, až se na zemi dohodnou, kde pacienta vezmou. A o porodu v sanitce v areálu pražské nemocnice Na Bulovce před půl rokem vědí všichni. Záchranná služba hlavního města se bojí, že předávání pacientů nový zákon o zdravotnické záchranné službě ještě zhorší.

Pražští záchranáři se obávají, že si kvůli novému zákonu o zdravotnické záchranné službě budou muset přijetí každého akutního pacienta předem vytelefonovat, že je nemocnice budou moci odmítnout a že je to bude zdržovat.

„My v tom vidíme velký problém, který nám může nejenom ztížit a zkomplikovat, ale i znemožnit celou práci a zablokovat celý systém, protože jestli budeme o každém pacientovi takhle licitovat, tak si nedovedu představit, kdo pak bude lidi zachraňovat, protože to bude stát několik sanitek v Praze a bude se čekat, až se pro ně vyjedná nějaké místo,“ říká ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz.

Nemocnice odmítnou akutního pacienta spíš ve velkých městech. Tam je hodně nemocných a vzdálenost mezi zdravotnickými zařízeními je menší. Podle předsedy Asociace zdravotnických záchranných služeb a ředitele jihočeské záchranné služby Marka Slabého odmítají pacienta i nemocnice v regionech:

„Není to snad o tom, že by nemocnice vysloveně nechtěly přijímat pacienty, ale mají přeplněnou kapacitu například na jednotce intenzivní péče interního nebo chirurgického směru nebo mají plnou obložnost na ARO.“

Ministr zdravotnictví Leoš Heger říká, že pacient patří do nemocnice, kam ho záchranná služba přivezla a že nový zákon na tom nic nezmění:

„Každá nemocnice, která bude mít statut akutní nemocnice, bude mít příjmové oddělení, bude mít nasmlouvané služby, tak je prostě bude muset přijímat bez pardonu.“

Český rozhlas

Zdroj: Český rozhlas

Sdílejte článek

Doporučené