Záchranáři vyrazí na Silvestra v lepších rukavicích a přilbách
Poslední noc letošního roku bude v Praze sloužit asi 120 zaměstnanců záchranky včetně dispečerů.
"Záchranáři, sloužící poslední službu v roce, již budou vybaveni kevlarovými rukavicemi, které poskytují větší ochranu proti protržení a ohni, a certifikovanou přilbou s ochranným štítem a čelovkou," upřesnila mluvčí.
Inspektoři provozu a velitelé mimořádných zásahů nosí už v současné době neprůstřelné vesty. "Do budoucna plánujeme nákup těchto vest do každého sanitního vozu," dodala mluvčí.
Záchranáři se s agresí ze strany pacientů nebo dalších osob setkávají čím dál častěji. Například letos v září řidič osobního auta najel v Praze 7 do jednoho ze záchranářů, kteří tam byli přivoláni k muži s poruchou srdečního rytmu, a zranil ho na noze. Mohlo jít ale jen o nehodu, nikoliv o úmysl.
Po řadě útoků na záchranáře se objevily v ČR návrhy, aby získali statut veřejného činitele. Tresty za napadení by stouply. Další možností by bylo rozšířit ochranu zdravotníků i na dobu, kdy ošetření skončili a vezou pacienta do nemocnice. Za napadení po konci práce a během cesty hrozí až tři roky vězení, za napadení při práci až pět let.
Loni záchranáři zaznamenali během silvestrovské noční směny 317 událostí, asi o pětinu víc než v roce předchozím. Oproti běžnému provozu je to asi dvojnásobek. Přibylo hlavně událostí řešených ještě před půlnočními oslavami příchodu nového roku. Zdravotnické operační středisko převzalo 722 tísňových volání, o 138 více než koncem roku 2013.
Tradičně převažující příčinou silvestrovských výjezdů je alkohol a s ním spojené nevolnosti, intoxikace, úrazy, napadení nebo pády. "Pozitivní vývoj jsme vloni zaznamenali u úrazů pyrotechnikou, kdy se počet meziročně snížil z 18 na devět případů," doplnila mluvčí.
ČTK
Zdroj: ČTK