Přeskočit na obsah

Záchranáři zkoušejí novinku

Zdravotníci na Vysočině dostanou jako první do svých vozů speciální počítač s GPS navigací

Až zase osmdesátiletá paní Věra z Jihlavy dostane další z mnoha astmatických záchvatů, zdravotničtí záchranáři ji v bytě na nepřehledném sídlišti najdou coby dup.

Navíc budou mít mnohem více času se jí věnovat, protože jim odpadne složitá administrativa a budou mít také daleko více informací o jejím zdravotním stavu. Například kdy u ní naposledy zasahovali a jakou léčbu nasadili.

Práci jim totiž usnadní nový počítačový systém, který zdravotnická záchranná služba na Vysočině jako první a jediná v republice, začíná do svých vozů zavádět.

"Takzvaný tablet systém je speciální počítač, notebook s otočnou dotykovou obrazovkou, GPS navigací a řadou důležitých funkcí. Počítač je odolný proti pádu, větru i dešti. Je to poměrně bytelné zařízení, se kterým se záchranáři mohou pohybovat v terénu," vysvětlil Lukáš Kettner, ředitel zdravotnické záchranné služby na Vysočině.

Tímto speciálním počítačem a tiskárnou bude v rámci pilotního projektu vybaveno zatím jedenáct sanitek na Jihlavsku a záchranářský vrtulník. "Zatím budeme systém testovat, a až vychytáme všechny drobnosti, chtěli bychom jej zavést plošně po celém kraji," dodal.

A co všechno speciální komunikační systém umí? Díky GPS navigaci budou záchranáři přímo směřováni k místu, kde se pacient nachází. Budou si moci zobrazit detailní informace, například fotku domu či dokonce vchod.

Spoustu času ušetří záchranáři také v rámci administrativy, kterou budou mít možnost zpracovat přímo v sanitce. "Záznamy o stavu pacienta se nebudou muset sáhodlouze rukou vypisovat. Tímse ušetří čas, který mohou věnovat pacientovi," říká Kettner.

U pacientů, které je nutné monitorovat na přístrojích měřících EKG, tlak či množství kyslíku v krvi, budou tyto informace elektronickou cestou převedeny do tohoto počítače a z něj vytisknuty. "Do budoucna, až bude zaveden elektronický záznam dokumentace, bude možné v rámci spolupráce s nemocnicí tyto údaje posílat elektronicky přímo na urgentní příjmy nemocnic," připomenul Lukáš Kettner.

Nový počítač lékařům ze záchranky také umožní podívat se do databáze starších výjezdů. "Zjistíme tak kdy jsme u toho pacienta byli, kvůli čemu a jak jsme jej léčili. Na základě informací, které o něm budeme mít, se můžeme po zásahu rozhodnout, zda ho nechat doma či převézt do nemocnice k dalšímu ošetření.

V současné době 10 procent pacientů necháváme doma a ostatní vozíme do nemocnice," dodal ředitel záchranky Kettner. První dva kusy tablet počítačů by měli záchranáři dostat ještě do poloviny ledna.

Zavedení pilotního projektu stojí 17 milionů korun. Na financování se vedle zdravotnické záchranné služby podílí i Kraj Vysočina. Plošná instalace tabletového systému by přišla až na 40 milionů korun.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…