Přeskočit na obsah

Záchranka by měla být státní. Stejně jako hasiči a policie

Návrh se objevil v době, kdy Evropa řeší otázky spojené s hrozbou teroristických útoků. Centrální státní záchranná služba by v případě teroristického útok usnadnila komunikace mezi regiony.

"Navrhujeme zřízení jednotné státem řízené zdravotnické záchranné služby. Měla by fungovat ve stejném režimu jako policie nebo hasiči. Jde tady o bezpečnost státu, není možné to nadále nechat v působení komerčních vlivů," řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek pro server Aktuálně.cz 

Záchranná služba by do budoucna měla mít jednoho zřizovatele a jednu centrálu. "Nevím, proč tomu tak dnes není. Je to, jako kdybychom si řekli, že policii nahradí bezpečnostní agentury a armádu ochranky. To také nejde," doplnil Kubek.

V okamžiku, kdy se Česko stane terčem teroristického útoku, může podle něj nastat problém, a to hlavně v komunikaci mezi jednotlivými regiony.

Poslanci chystají novelu

Myšlenka jednotné záchranné služby zaujala tajké některé poslance zdravotního výboru Sněmovny. "Je to dobrý nápad, který rozhodně podpořím. Z hlediska bezpečnosti asi není moc výhodné mít ve státě čtrnáct samostatných záchranek, které spravují kraje. Do toho se sem míchají i soukromé firmy," řekl pro Aktuálně.cz například předseda sněmovního zdravotního výboru Rostislav Vyzula z ANO s tím, že jeho kolegové už sepisují návrh novely zákona.  

Naopak podle ředitele Asociace zdravotnických záchranných služeb Marka Slabého myšlenka centralizace záchranných služeb dobrá není. Podle něj stávající stav plně odpovídá evropskému standardu a dokonce jej v celé řadě aspektů převyšuje a není nutno jej měnit.

Podrobná vyjádření zastánců i odpůrců změny připravujeme.

ivb, www.tribune.cz

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené