Zakladatel "záchytek" Skála ovlivnil několik generací lékařů
Zakladatel protialkoholních záchytných stanic a průkopník metod rodinné a skupinové psychoterapie v Česku Jaroslav Skála zanechal svým následníkům silný odkaz. Svým přístupem ovlivnil několik generací lékařů, psychoterapeutů a dalších odborníků, kteří se věnují léčbě závislostí na návykových látkách. ČTK to řekl národní protidrogový koordinátor Kamil Kalina. Jaroslav Skála zemřel ve věku 91 let před rokem v noci z 25. na 26. listopadu.
"Náš odborný i osobní život by se zřejmě odvíjel jinak, kdybychom tohoto zajímavého člověka nepoznali," řekl Kalina. Podle něj odborníci letos nechystají žádnou vzpomínkovou akci, Skálův odkaz si ale připomínají už od roku 2001 v době jeho květnových narozenin. V tu dobu se každoročně uděluje Cena Jaroslava Skály za autorské práce o léčbě závislostí. První cenu v roce 2001 dostal právě Kalina.
Základy práce se závislými, které Skála položil, platí dodnes. Letos oslavil 60. výročí například klub pacientů KLUS (Klub Lidí Usilujících o Střízlivost). Jeho členové se od svého založení v roce 1948 sešli už více než 3000krát. Skála se inspiroval vzorem amerických anonymních alkoholiků, kteří ve formě svépomocné skupiny fungovali už od roku 1935.
V září si taktéž 60. výročí připomnělo Oddělení léčby závislostí Apolinář ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Také u jeho základů stal Skála. Právě ve zdech Apolináře se prý vyvinula moderní léčba alkoholismu a závislostí na drogách v ČR. Některé Skálovy metody se používají dodnes, jiné ustoupily novým přístupům.
V rozhovoru s ČTK připomněl již dříve Dušan Randák z Apolináře například legendární metodu "blinkaček", která se dnes již nepoužívá. Pacientovi se píchla injekce látky vyvolávající zvracení a přitom se čichalo k alkoholu. Dohromady to mělo vytvořit podmíněný reflex, kdy člověk při pohledu na alkohol a z jeho vůně a chuti měl zvracet.
Co ale naopak ze "skálovských" dob zůstalo, to je důraz na řád. Základem apolinářského přístupu je pracovní terapie, sport a pevný denní režim. Skála razil i zásadu společného zpěvu bojových protialkoholních písní a výletů do přírody. Tyto praktiky už jsou ale podle Randáka spíše úsměvnou historií spojenou se svéráznou osobností Skály.
Ze solidarity s pacienty Skála nepil, abstinoval 52 let, aby prý "nekázal vodu a nepil víno". Skála byl známý také jako sportovec a sokol. Po maturitě prý projel sám na kole Evropu. Cvičil do vysokého věku, dával přednost běhu a učil to i své pacienty, hlavně kuřáky. Skála zemřel před rokem doma, přirozenou smrtí, netrpěl žádnou vážnou chorobou.
Zdroj: ČTK