Zákon o zdravotních službách je kompromisem
Z jakých důvodů jste vstoupila do politiky? S jakými cíli jste se ucházela o práci ve sněmovně?
Asi bych napsala poměrně dlouhou odpověď. Určitě hlavně proto, že křesťan se má angažovat v politice a snažit se pracovat co nejlépe pro své spoluobčany.
Týkaly se tyto cíle také zdravotnictví?
Ano. Konkrétně jsem se chtěla podílet na reformách, které by umožnily nahradit mnohokrát novelizované zákony z let 1950 - 1989 nahradit zákony, které reflektují současný stav medicíny a její organizace
Co konkrétního se vám podařilo díky práci poslance ve zdravotnictví?
Věnovala jsem se prioritně oblasti sociální, ale mnohdy byla práce na pomezí obou resortů, například zákon o dlouhodobé péči, v současnosti novela zákona o sociálně - právní ochraně dětí.
Zdravotníci očekávali, že díky relativně velkému počtu lékařů ve sněmovně se také podaří prosadit legislativa, která změní každodenní život zdravotníků k lepšímu. Myslíte si, že jejich očekávání byla splněna?
Dosud ne, protože reforma ještě není hotova celá a její část, nebo jednotlivé části mohou působit dojmem, že není plně funkční. Její dokončení rozhodně změní každodenní život zdravotníků k lepšímu. Jen jako příklad uvedu změnu financování přechodem na DRG (což se odkládalo několik let), spoluúčast u výkonů hrazených společně pojišťovnou a klientem, nebo stabilizace pravidel pro jednodenní chirurgii (tzv. budgety). Vždy ovšem vidím před sebou hlavně pacienta, kterému je třeba pomoci. Zejména takového, který trpí velmi vážným onemocněním.
Jaký je váš názor na zákon o zdravotních službách? Hlasovala jste pro nebo proti jeho přijetí? Do jaké míry zlepšuje tato nová legislativa podle vás situaci lékařů a pacientů?
Ano, byla jsem pro. Tento zákon je koaličním kompromisem a z tohoto důvodu jsou některé jeho interpretace nebo součásti textem, se kterým ne zcela souhlasím. Ale nechtěla jsem kvůli detailu ničit krok správným směrem. Jako příklad uvedu přeregistrace, nebo přílišná administrativa, zejména v pediatrii.
Jaký je váš názor na věcný záměr zákona o zdravotních pojišťovnách? Tedy konkrétně na to, že by teoreticky mohla v případě ekonomických problémů být poslána do konkurzu také VZP?
Myslím si, že pro každý subjekt by měla platit stejná pravidla. Naprosto se mi nelíbí, když jeden subjekt bez ohledu na způsob hospodaření bude opakovaně dotován a přes dotace bude trvale neschopný vyrovnaně hospodařit. Mohl by se tak stát příležitostí pro úniky financí ze zdravotního systému.
Existují nějaké další zákony či záměry zákonů, se kterými Vy osobně nesouhlasíte, přestože jste poslankyní za vládní stranu?
V podstatě jsou to všechna opatření, která vedou nerovnosti mezi subjekty v systému a všechny kroky, které by umožnily vzniku monopolu.
DÁLE ČTĚTE:
(ivb) www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz