Přeskočit na obsah

Zařazení do nových platových tříd

Právní poradna Medical Tribune

Pracuji na dětském oddělení a chtěla bych vědět, zda dětské sestry ve směnném provoze  mají nárok na 11. platovou třídu. V katalogu práce je zmíněno, že tuto třídu má sestra, která vykonává vysoce specializovanou péči včetně péče o děti od 0 do 3 let. Je zde rozhodující pomaturitní vzdělání? Jsme vlastně dle registrace všechny všeobecné sestry se specializací dětské sestry, některé máme navíc PSS. Neregistrované sestry jsou v 8. platové třídě. Tato třída jim musí zůstat až do registrace či mohou i ve vyšší třídě pracovat pod dohledem? 

Poskytování vysoce specializované péče pod odborným dohledem nesporně od 1. července 2009 náleží do 10. platové třídy, poskytování této péče bez odborného dohledu do 11. platové třídy. Pro určení platového zařazení konkrétní sestry je třeba nejprve posoudit její pracovní smlouvu a pracovní náplň (práce pod dohledem nebo bez něj), a poté to, zda se jedná o specializovanou nebo vysoce specializovanou péči, jak ji definuje § 2 vyhlášky č. 424/2004 Sb., kterou se stanoví činnosti zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků.

V případě vysoce specializované péče o děti do 6 let věku se musí jednat o péči poskytovanou dětem, „kterým jejich zdravotní stav nebo léčebný a diagnostický postup výrazně omezuje běžné aktivity denního života, jejichž riziko narušení základních životních funkcí nebo jejich selhání je reálné, nebo které mají patologické změny psychického stavu, jež nevyžadují stálý dozor nebo použití omezujících prostředků z důvodu ohrožení života nebo zdraví pacienta nebo jeho okolí“ a „péče poskytovaná pacientům se závažnými poruchami imunity a pacientům v terminálním (konečném) stavu chronického onemocnění, kde se nepředpokládá resuscitace“. Podmínkou pro poskytování vysoce specializované ošetřovatelské péče bez odborného dohledu je přitom získání specializované způsobilosti.

 

Podmínkou pro poskytování vysoce
specializované péče bez odborného
dohledu je získání specializované způsobilosti.

Pokud by dětská sestra poskytovala „jen“ specializovanou péči, tedy péči o děti do 6 let věku, „kterým jejich zdravotní stav nebo léčebný a diagnostický postup umožňuje běžné aktivity denního života, jejichž riziko ohrožení základních životních funkcí, zejména dýchání, krevního oběhu, vědomí a vylučování, je minimální, a kteří jsou bez patologických změn psychického stavu“, pak jí při práci pod odborným dohledem náleží zařazení do 9. platové třídy a při komplexním poskytování péče bez tohoto dohledu do 10. platové třídy.

Přecházím nyní do deváté platové třídy, pracuji na standardním oddělení a mám střední školu s maturitou. Z jakého důvodu mi budou odečteny 2 roky z praxe, když splňuji pracovní náplň desáté platové třídy a kvalifikační předpoklady deváté platové třídy?

V dřívějších předpisech (nařízení vlády č. 469/2002 Sb. ve znění platném do 31. 12. 2006) bylo pro 9. platovou třídu jako kvalifikační předpoklad stanoveno vyšší odborné vzdělání a na to navazoval pro zaměstnance se středním vzděláním i odečet doby odborné praxe. To ovšem v důsledku znamenalo, že zaměstnancům, kteří vyššího odborného vzdělání nedosáhli ale byli v této třídě zařazeni, mohl zaměstnavatel dát pro nesplnění předpokladů stanovených právními předpisy výpověď. Nařízení vlády  č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, proto zvolilo takové řešení, aby k výpovědi z uvedeného důvodu již nemohlo dojít. Přestože je pro zařazení do 9. platové třídy i nadále žádoucí dosažení vyššího odborného vzdělání, stanovilo pro tuto platovou třídu jako postačující i střední vzdělání s maturitní zkouškou, a odečet doby praxe, který zohledňuje kratší dobu studia, ponechalo nezměněn.

 

 

Nastoupila jsem do všeobecné ambulance jako všeobecná sestra. Mám vystudovanou SZŠ ukončenou maturitní zkouškou, PSS ARIP a jsem registrovaná sestra. Byla jsem zařazena do 9. platové třídy a odečítají mi dva roky z praxe. A to z toho důvodu, že prý nemám vyšší zdravotnické vzdělání, které ale dle tabulek místní organizace nepotřebuji.

Přestože nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, považuje střední vzdělání s maturitní zkouškou pro zařazení 9. platové třídy za postačující, preferuje pro zařazení do této třídy vyšší odborné vzdělání. Odečet doby praxe, který již od r. 2004 zohledňuje kratší dobu středoškolského studia, ponechalo nezměněn. Samotná registrace, tedy získání osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu, ani absolvování pomaturitního specializačního studia, vyšší odborné vzdělání nemohou nahradit.

www.tribune.cz

 

 

Zdroj: www.tribune.cz

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…