Zastáncům duševně nemocných se nelíbí návrh občanského zákoníku
Liga lidských práv a další organizace, které se věnují problematice práv osob s mentálním postižením či duševní nemocí, připravily přes 50 připomínek k návrhu nového občanského zákona. Připomínky adresované ministerstvu spravedlnosti se týkají omezení a zbavení svéprávnosti a problematiky opatrovnictví. Organizacím se například nelíbí to, že nemocný člověk může být zcela zbaven způsobilosti k právním úkonům. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou liga zaslala ČTK. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) chce zákoník v prosinci předložit vládě.
Liga a další organizace upozorňují na to, že současná právní úprava umožňuje zneužívání zásahů do způsobilosti k právním úkonům. Podle údajů ligy žije v současné době v ČR přes 23.000 osob zcela zbavených způsobilosti k právním úkonům a téměř 4000 osob, jejichž způsobilost byla omezena.
Autoři připomínek chtějí, aby nový občanský zákoník tento stav napravil. Chystaný kodex by měl podle nich respektovat Úmluvu o právech osob se zdravotním postižením, kterou ČR podepsala a která stanoví, že k úplnému zbavování způsobilosti k právním úkonům by vůbec nemělo docházet. Organizacím vadí také to, že plánovaný kodex nedostatečně upravuje postavení, práva i povinnosti opatrovníků.
Z návrhu nového občanského zákoníku vyplývá, že úplné zbavení způsobilosti sice umožňuje, celé problematice se ovšem věnuje daleko podrobněji než současný zákoník. Zdůrazňuje například, že k omezení svéprávnosti nebo k jejímu zbavení lze přistoupit jen v zájmu člověka, kterého se to týká. Přitom soud musí důkladně uvážit stupeň neschopnosti člověka postarat se o vlastní záležitosti. Stávající důvody, pro které soud smí omezit svéprávnost člověka - duševní poruchu a nadměrné užívání alkoholu či drog - rozšiřuje návrh i o chorobnou závislost na hracích automatech. Omezit svéprávnost člověka lze jen v případě, že mírnější opatření by bylo nedostačující. Každé tři roky navíc soudce musí své rozhodnutí přezkoumat a rozhodnout, zda důvody pro omezení svéprávnosti trvají.
Člověku s omezenou nebo žádnou způsobilostí ustanoví soud opatrovníka. Podle nového kodexu musí soudce při výběru opatrovníka přihlédnout k potřebám a přáním jeho svěřence. Opatrovník pak musí přihlížet k názorům svého opatrovance a dbát o zlepšování jeho zdravotního stavu. Právní jednání nesvéprávného se považuje za platné, pokud je opatrovník dodatečně schválí. Člověk zbavený či omezený ve svéprávnosti smí navíc samostatně rozhodovat v nevýznamných a běžných záležitostech každodenního života.
K návrhu nového občanského zákoníku má výhrady například i Česká biskupská konference, které se nelíbí možnost, že by zákon mohl zrušit církevní sňatky. Biskupové rovněž upozornili na to, že část zákona o takzvaném registrovaném partnerství je diskriminační, protože automaticky předpokládá, že partnerství budou uzavírat jen lidé stejného pohlaví.
Ministerstvo spravedlnosti umožnilo veřejnosti, aby mu k novému občanskému kodexu zaslala připomínky, a to do konce srpna. Návrh zákoníku upravuje tři hlavní okruhy: rodinu, vlastnictví a smlouvy. Zahrnuje i právní předpisy, které v současné době existují samostatně - například zákon o rodině, zákon o pojistné smlouvě či zákon o nadacích. Jeho součástí se má stát i celá část obchodního zákoníku, jež pojednává o závazcích.
Zdroj: ČTK