Přeskočit na obsah

Žatecká nemocnice má dluhy

Když před třemi týdny znovu otevřelo porodnické oddělení žatecké nemocnice, ocenily tento krok zejména místní maminky, které nemusely jezdit za porody do okolních zdravotnických zařízení.

Oddělení ve městě totiž bylo, ale loni v dubnu zavřelo, protože chyběl dostatečný počet lékařů. A když už se podařilo zajistit personál, nechtěla porodnici povolit VZP, která uváděla, že jejím uzavřením rodičky ze Žatecka nijak neutrpěly.

Teď se nemocnice, jejímž zřizovatelem je město, potýká s dalším problémem - rostoucími dluhy. Zdravotnické zařízení nyní každý měsíc hospodaří se ztrátou až půldruhého milionu korun.

"Když se vejdeme ročně do ztráty deseti milionů, tak jsme mistři světa," upozornil ve čtvrtek večer žatecké zastupitele místopředseda správní rady nemocnice René Zugar.

Ještě tragičtější byl co se týče hospodaření loňský rok, nemocnice vyčíslila ztrátu na 17 milionů korun.

Důvody prodělečného roku 2008 jsou podle správní rady nemocnice dva - zavřená porodnice a rostoucí náklady na platy zaměstnanců.

Osmimilionová dotace Jde vlastně o začarovaný kruh. Nemocnice totiž musela loni shánět lékaře nejen na porodnické oddělení, ale také na gynekologii a dětské oddělení. Gynekologie byla stejně jako porodnice několik měsíců uzavřena.

Aby mohla být znovu v provozu, museli lékaři dostat odpovídající plat. Dalším výdajem bylo navýšení platů zdravotním sestrám, aby neodešly za lepšími výdělky do průmyslové zóny Triangle. Uzavřením porodnice pak loni nemocnice každý měsíc přicházela zhruba o jeden milion korun, který za provedené zákroky běžně inkasovala od zdravotních pojišťoven v dobách, když fungovala.

Výsledkem jsou rostoucí dluhy, a to navzdory loňské osmimilionové dotaci od města. Peníze tehdy uhradily závazky, které byly třeba půl roku po splatnosti. "Díky tomu jsme neplatili penále a navíc se nám podařilo uzavřít s dodavateli lékárenských společností smlouvy za lepší ceny," popsal využití dotace ředitel nemocnice Zdeněk Bergl.

Žatečtí zastupitelé se nyní dohadují, jak by se měly umořit současné dluhy. Navrhovali například vyhlásit výběrové řízení, ze kterého by vzešel nový provozovatel zajišťující chod městského zdravotnického zařízení.

Propustit, nebo snížit platy? Peníze by mohly přijít i od Všeobecné zdravotní pojišťovny. Nemocnice podle radního Vladimíra Richtera dostává za provedené lékařské úkony daleko méně peněz než jiné.

Ani jeden z návrhů však nenašel pochopení u ostatních zastupitelů. Jediným řešením se tak zdají být další úspory v nemocnici. Ta už ale omezila všechny náklady na minimum a šetřit se dá jen na platech.

Jinými slovy buď část zaměstnanců propustit, nebo snižovat platy. V konečném důsledku to nejspíš dopadne stejně.

"Jakmile lidem sáhneme na peníze, půjdou pryč," upozornil však zastupitele Bergl. Podle dostupných informací by nemocnici pomohlo, kdyby měsíčně ušetřila na platech kolem šesti set tisíc korun. To odpovídá propuštění zhruba dvaceti lidí.

Zastupitele Žatce nečeká lehké rozhodování. Právě proto, aby město udrželo svou nemocnici, investovalo do kompletní opravy 250 milionů korun. Nyní musí buď dotovat její fungování dalšími miliony, nebo prosazovat propouštění. To ale může také ohrozit chod některých oddělení, a tím znehodnotit peníze vložené do rekonstrukce.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…