Závislost? Pomohou léky
Jen díky vlastní vůli s cigaretami skončí tři lidé ze sta. ČTRNÁCTKRÁT VYŠŠÍ šanci máte s odborným dohledem.
Jestliže se rozhodnete, že s kouřením třeba od Nového roku přestanete, neponechávejte nic náhodě a požádejte o pomoc právě odborníky z center léčby závislosti na tabáku. Ti vám změří obsah oxidu uhelnatého v plicích, vyplní dotazník a otestují míru vaší závislosti. Pomohou vám vybrat nejlepší způsob, jak a kdy cigarety ze svého života odstranit, a v kritických chvílích vám budou ku pomoci. Bez odborné pomoci totiž natrvalo přestane kouřit jen málokdo: podle statistik MUDr. Evy Králíkové z Centra léčby závislosti na tabáku při Všeobecné fakultní nemocnici v Praze to zvládnou jen tři lidi ze sta. S pomocí lékařů a speciálních léků po roce od počátku léčby nekouří 44 lidí ze sta.
Své o tom ví i padesátník Bedřich, muzikant. Kouřil čtyřicet cigaret denně, když se hrálo, zvládl i šedesát. "Přestat jsem zkoušel celkem čtyřikrát, pokaždé jsem ale selhal," vzpomíná. O pomoc proto požádal Centrum léčby závislosti. Díky lékům se mu nyní daří situaci držet pod kontrolou. "Nemám na cigaretu chuť. Nic mě nebolí, jsem spokojený," popisuje. Jediné, co mu přidělalo vrásky na čele, bylo čtrnáct kilogramů, jež po "vysazení" cigaret kvůli pomalejší práci střev přibral. "Tak jsem prostě začal sportovat a už jsem skoro na původní váze," usmívá se. Kontakty na centra léčby závislosti najdete na této straně.
Lék, který "obelže" mozkové receptory V České republice je k dispozici celá řada nikotinových náhražek, ale také několik léků. Od jara roku 2007 mohou kuřáci, kteří mají pocit, že je cigarety budou pronásledovat i ve snu, zkusit típnout poslední cigaretu s lékem na předpis Champix.
Jak přípravek funguje? Jednoduše - účinná látka vareneklin v podstatě obalamutí receptory v mozku, na něž se jinak váže nikotin. Do jiné části mozku potom tyto obsazené receptory vyšlou signál, že je čas vyplavit dopamin. To je látka, která kuřákovi po potažení z cigarety navozuje příjemné pocity. Dotyčný se tak cítí dobře, ale zároveň už na cigaretu po fyzické stránce nemá chuť. Obsazení receptorů v mozku a vyvolání příjemných pocitů totiž místo nikotinu zařídila látka vareneklin.
Léčba zmíněným lékem není však záležitost na týden: trvá týdnů dvanáct. Důležité je, aby si stávající kuřák stanovil takzvaný den D, kdy s cigaretami nadobro přestane. Týden před tímto dnem začne užívat léky, nejdříve jednu půlmiligramovou tabletku, potom dvě. V těchto dnech ještě kouřit smí, ale vše by se mělo změnit právě v den D. Po odložení cigaret následují dvě miligramové tabletky denně, a to až do konce léčby. Někteří lidé, kteří mají s Champixem zkušenost, zmiňují, že kromě pozitivního vlivu na jejich nikotinové chutě se setkali i s příznaky méně sympatickými: po požití léku jim nebylo příliš dobře a měli strašidelné nebo zvláštní, jakoby bláznivé sny. Balení léku na 14 dní vyjde na zhruba 900 korun. Před příchodem Champixu mohli lékaři kuřákům předepisovat léky Wellbutrin a Zyban se stejnou účinnou látkou bupropionem. Jde o antidepresivum a noví nekuřáci se tak lépe dokázali srovnat s nastalou situací. Lék však může předepsat pouze specialista, doplácí se na něj asi 150 korun. Zyban pak stojí asi tři tisíce a předepisuje jej každý lékař.
Pomohou i náhražky s nikotinem Léčbu zmíněnými medikamenty můžete zkusit zkombinovat s takzvanými nikotinovými náhražkami. Jedná se o nikotinové náplasti, žvýkačky, pastilky nebo pilulky či inhalátor. Všechny tyto náhražky pomáhají zbavit člověka abstinenčních příznaků, tedy fyzické touhy po nikotinu. Náplasti, žvýkačky a pastilky dodávají do těla nekuřáka nikotin. Na rozdíl od nikotinu z cigarety jde o jeho čistou podobu, nikoliv o přídatné čtyři tisícovky škodlivých látek.
Koupit si můžete náplasti, cena se pohybuje okolo 450 korun za balení se sedmi náplastmi na 16 či 24 hodin. Léčba trvá osm až dvanáct týdnů celkem ve třech krocích. S každým krokem se aplikuje náplast s nižším množstvím nikotinu. Efekt se objeví asi hodinu po nalepení. Žvýkačky a pilulky fungují na podobném principu. Žvýkačku nekuřák nakousne a poté ji asi na minutu schová pod jazyk. Asi půl hodiny se z ní pak uvolňuje nikotin. Pastilky by se měly užívat asi jednou za hodinu až dvě.
Ani ten nejsilnější kuřák by však neměl v ústech převalovat více než 40 pastilek denně. Na konci léčby je pak optimální dávka jedna tableta za 4 až 8 hodin. Žvýkačky vyjdou na zhruba 200 až 700 korun za balení, pastilky stojí asi 220 korun. Záleží na velikosti balení.
Jestliže v cigaretě je patnáct miligramů nikotinu, inhalátor - tyčinka ve tvaru cigarety - obsahuje deset miligramů. Potáhnete-li z inhalátoru 80x za hodinu, vstřebá se vám do organismu maximálně miligram až tři. Navíc hodinu po potažení se z nikotinu v těle stává placebo. To znamená, že na organismus nijak nepůsobí. Výhodou inhalátoru je i psychologický aspekt - máte dobrý pocit z toho, že něco držíte v ruce.
Zdroj: Mladá Fronta DNES