Přeskočit na obsah

Zdravotní pojišťovny musí šetřit. I na prevenci

Kvůli finanční krizi nutí ministerstvo zdravotnictví pojišťovny k omezování výdajů. Rušit se mohou příspěvky na helmy, brýle či rovnátka

Praha/S pětisetkorunovým příspěvkem na cyklistickou helmu, plavenkami nebo třeba částečnou úhradou očkovací vakcíny se budou muset rozloučit klienti českých zdravotních pojišťoven. Ty totiž kvůli finanční krizi začínají omezovat výdaje na prevenci. Zavázat je k tomu má i novela zákona o veřejném zdravotním pojištění připravená ministerstvem zdravotnictví.

"České zdravotnictví zatím není v bezprostředním ohrožení, protože pojišťovny mají rezervy z minulých let, kdy se celému hospodářství dařilo dobře. Pokud ale nebudeme dělat nic, tak se zdravotnictví dostane do výrazné krize. Jen v letošním roce očekáváme propad v příjmech ve veřejném zdravotním pojištění zhruba deset až 12 miliard korun," prohlásil první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

Protikrizový balíček

Ministerstvo proto připravilo protikrizový balíček, pro nějž nyní bude nová vláda hledat podporu ve sněmovně. Jeho součástí jsou i výrazné změny v hospodaření pojišťoven. "Chceme posílit výdaje na hrazenou zdravotní péči. Pojišťovny budou muset omezit fondy prevence a peníze přesunout právě na zdravotní péči. Cílem je zajistit dostatek peněz pro klíčové programy pro těžce nemocné pacienty," vysvětlil náměstek ministryně zdravotnictví pro zdravotní pojištění Pavel Hroboň.

Vyhláška stanoví pojišťovnám, že na prevenci smí vynaložit pouze 0,3 procenta celkových příjmů. To je 700 milionů korun místo současné miliardy a půl. Navíc nesmějí přetahovat klienty jiné pojišťovně s příslibem finančního bonusu či jiného dárku. Zástupci pojišťoven se zatím k rušení preventivních programů vyjadřovat nechtějí. "Situace kolem fondu prevence je velmi nepřehledná. Nedokážu si představit, že by se jakákoliv úprava platné legislativy mohla promítnout ještě do letošního roku," reagoval prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR a zároveň generální ředitel Oborové zdravotní pojišťovny zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví Ladislav Friedrich.

Dodal ale, že podle něj pojišťovny budou fond prevence omezovat i bez příkazu shora. "Domnívám se, že změna zákona nutná není. Pojišťovny mohou samy přesunout tyto peníze, pokud to mají v pojistném plánu, nebo se dostaly do obrovských problémů... Myslím si, že k omezení bonusů bude muset sáhnout každá pojišťovna," soudí Friedrich. Největší český pojišťovací ústav Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) kvůli obrovskému zájmu pojištěnců dočasně pozastavila vyplácení peněz na preventivní programy.

"Na prevenci jsme pro letošní rok vyčlenili 300 milionů korun, klienti je však vyčerpali během prvních čtyř měsíců. Proto jsme stávající programy ukončili a od prvního července připravujeme nové," řekl Deníku mluvčí VZP Jiří Rod. "I nadále chceme přispívat v rámci programu Zdravá rodina například na očkování nebo bezlepkovou dietu," dodal. O tom, co bude novela v případě schválení znamenat pro VZP, nechtěl Rod spekulovat.

Sedačka bez bonusu

Naopak mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková už dříve Deníku prozradila, že by se případné změny dotkly hlavně bezpečnostních pomůcek. "Rozhodně nebudeme omezovat příspěvky, které vedou k prevenci nemocí, jako jsou různá vyšetření a očkování. Naše klienty soustavně motivujeme k tomu, aby se starali o své zdraví.

Změny by se tak nejspíše dotkly nadstandardní nabídky, tedy například volných vstupů do bazénu nebo příspěvků na sportovní helmy a autosedačky," vzkázala Kadečková. Osud novely je ale nejistý. Podporu poslanců za ČSSD zatím nemá.

"Předložené návrhy jsou nedostatečné a musí se o nich dále jednat. Jdou však správným směrem. Například provozní výdaje pojišťoven jsem poprvé snížil už já, když jsem byl v čele resortu," myslí si stínový ministr zdravotnictví David Rath.

"Omezení peněz na úředníky by však mělo být ještě razantnější." S návrhem ministerstva zdravotnictví nesouhlasí ani Svaz pacientů ČR.

Regionální deníky, Filip Sušanka
---

Graf - POJIŠŤOVNY MUSÍ ŠETŘIT NA PREVENCI

Zvažované rušení a omezování příspěvků na:

cyklistické a lyžařské helmy

rovnátka

autosedačky

odvykací programy pro kuřáky

očkování nehrazené ze systému veřejného zdravotního pojištění

léčbu nadváhy a obezity

obroučky brýlí

volné vstupy do bazénů a saun

Ministerstvo zdravotnictví chce omezit výdaje zdravotních pojišťoven na prevenci na pouhá 0,3 % z jejich příjmů, celkem tedy asi na 700 milionů korun místo současných 1,5 miliardy.
Pojišťovny by jen letos přesunuly na hrazení zdravotní péče z fondu prevence 0,4 miliardy korun, v příštím 0,5 miliardy.

O rušení bonusů rozhodují jednotlivé pojišťovny samy. Většina jich zatím analyzuje finanční situaci a teprve se rozhodne. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna kvůli vyčerpání fondu prevence proplácení těchto výhod dočasně zcela pozastavila.

Zdroj: Regionální deníky

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…