Přeskočit na obsah

Zdravotníci dostanou od září přidáno

Lékaři, sestry a další zdravotničtí pracovníci by měli dostat od 1. září přidáno. Vláda dnes odsouhlasila zvýšení jejich platových tarifů o osm procent, sdělila ČTK mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Beránková. Podle ní budou muset zdravotní pojišťovny na platy vydat do konce roku o 656 milionů korun více, pro rok 2006 pak o 2,1 miliardy korun. Pojišťovny ani stínový ministr zdravotnictví ale se zvýšením platů nesouhlasí.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach ČTK řekl, že navýšení platů zdravotníkům navrhl vládě na poslední chvíli, aby první vyšší mzdy dostali už v září. Podle něj jde o krok, který je součástí dohod mezi ministerstvem zdravotnictví, pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními. "Vycházím z toho, že dohoda platí," uvedl ministr k tomu, že později pojišťovny dohodnutá opatření zpochybnily. Přiznal, že k návrhu vyjádřily negativní stanovisko kraje, i z jejich rozpočtu totiž bude muset být navýšení vyplaceno.

Vláda ve svém dnešním programu růst platových tarifů původně neměla, rozhodla o něm mimo plán. Na přidávání se 3. června dohodli zástupci lékařů a nemocnic s premiérem Jiřím Paroubkem (ČSSD). Zdravotní pojišťovny ji zpochybnily. Pro zdravotnické odbory, které zastupují zdravotníky ve veřejných i privátních zařízeních, není podle jejich předáka Jiřího Schlangra závazná. Již dříve uvedl, že růst tarifních platů zaviní zpožďování plateb od pojišťoven a prohloubí rozdíly ve mzdách ve zdravotnictví.

Podle výkonného ředitele Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka systém "skutečně nemá" na zvyšování platů. "Zdravotní pojišťovny rozhodně nepočítají s nějakým navýšením úhrad díky nějakému slibu o navýšení platů," řekl dnes ČTK Gajdáček. Zdůraznil, že zvyšování tarifních platů se zástupci pojišťoven nikdo neprojednával. Přidávání je v rozporu se stabilizačními opatřeními a vůlí ušetřit, dodal Gajdáček. "Schválené virtuální osmiprocentní zvýšení platů lékařů je jen dalším z řady populistických kroků vůči zdravotnictví a ve svých důsledcích i podrazem na lékaře," reagoval na rozhodnutí vlády stínový ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek.

Ředitelé zdravotnických zařízení podle něj nedostanou od vlády žádné další finance a zůstává jim tak jediná možnost - musí někomu peníze vzít, aby jinému přidali. Asociace českých a moravských nemocnic nechtěla rozhodnutí bez oficiálního usnesení vlády komentovat. Její zástupce Stanislav Fiala se ale domnívá, že zvýšení tarifních platů bude představovat pro nemocnice velkou zátěž. Podle Leoše Hegra z Fakultní nemocnice Hradec Králové naopak letos větší problémy nezpůsobí. "Jde pouze o čtyři měsíce, takže částka bude relativně menší. Příští rok by to bylo daleko horší, ale to se bude muset ještě jednat," věří Heger.

Naopak šéf Lékařského odborového klubu (LOK) Milan Kubek považuje dnešní vládní rozhodnutí "za dobrou zprávu pro 93.000 lékařů, sester, zdravotníků a sanitářů". LOK byl mimo jiné jedním z účastníků červnové dohody s premiérem. "Je to dobrá zpráva (rozhodnutí kabinetu) i pro občany ČR, a to proto, že předseda vlády dodržuje slovo," řekl ČTK Kubek. V současnosti existuje podle Beránkové pět stupnic platových tarifů - základní a zvýšené o deset, 17, 25 a 40 procent. "Od 1. září budou zdravotničtí pracovníci, kteří vykonávají zdravotnické povolání, zařazeni do vyšší stupnice platových tarifů - zvýšené proti základní stupnici o 25 procent," upřesnila mluvčí. Podle Kubka se tak průměrná mzda lékaře zvýší asi o 2000 korun a sestry asi o 1500 korun. Lékaři by tak mohli mít průměrně zhruba asi 40.000 a sestry asi 19.000 korun měsíčně.

Podle Beránkové začne vyšší plat pobírat celkem 93.500 pracovníků. Dodala, že na zvýšení tarifů budou další peníze potřebovat i kraje, města a obce. Ministerstvo práce odhaduje, že letos to bude asi 61 milionů korun.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…