Zdravotnická témata ve sněmovně
Zdravotnictví i v uplynulém roce patřilo ve sněmovně k nejsledovanějším tématům. Asi největší pozornost na sebe poutal spor o to, zda kraje mají měnit nemocnice na obchodní společnosti. Poslanci se kvůli tomu přeli průběžně celý rok, několikrát o tom i hlasovali, ale spor stejně neuzavřeli. Po prázdninách mají mimo jiné rozhodnout o zákonu o neziskových nemocnicích, který s touto věcí opět souvisí.
Z dalších legislativních úprav, které se přímo či zprostředkovaně týkají zdravotnictví, budil velký zájem i takzvaný protikuřácký zákon. Sněmovna ho projednávala více než dva roky. Nakonec ho ale schválila v podobě, která podle kritiků nynější zákazy kouření spíš oslabuje. Hlavním motivem předložení normy přitom bylo zmírnění nepříznivých dopadů kouření na zdraví. Údaje se různí, uvádí se ale, že v tuzemsku denně zemře na následky nemocí z kouření 50 až 60 lidí.
Letos předložením závěrečné zprávy rovněž ukončila svou práci sněmovní komise k případu Diag Human. Pře s touto firmou zatím ČR stála 327 milionů korun. Ve sporu jde o krach obchodu s krevní plazmou. Společnost Josefa Šťávy tvrdí, že o něj počátkem 90. let přišla vinou protiprávního zásahu státu, a domáhá se odškodnění. Komise mimo jiné konstatovala, že ministerstvo zdravotnictví dlouho postupovalo ve sporu chaoticky a zbytečně vydalo desítky milionů korun na různé znalecké posudky.
V oblasti zdravotnictví se ale "hitem" předchozích 12 měsíců stal boj o zákaz převodů nemocnic na obchodní společnosti. Levicoví politici tvrdí, že takové přeměny nemocnic ohrožují pacienty. Zdravotnická zařízení se prý pak soustředí hlavně na zisk a úroveň péče klesne. Hlavně poslanci ODS a hejtmani z této strany však argumentují tím, že nemocnicím, které již mají změnu za sebou, se ekonomicky daří a péče horší není. Krajští politici také upozorňují, že stát předal regionům nemocnice zadlužené, a neměl by jim tedy nyní diktovat, co s nimi mají dělat.
Spor o to, zda a v jakém rozsahu umožnit převádění nemocnic na obchodní společnosti, respektive jejich privatizaci, hýbal českou politickou scénou již před loňskými krajskými volbami. Sněmovna, v níž má většinu levice, poprvé zákaz převodů schválila loni v listopadu. Senát, kde má nejsilnější pozici ODS, ale příslušný zákon vrátil. Sněmovna ho pak přehlasovala. Zákon však později vetoval prezident a jeho veto už poslanci přehlasovat nedokázali.
Letos v květnu však zapracovali zákaz převodů nemocnic na obchodní společnosti do jiného zákona. Senát se opět postavil proti. Na podzim tak sněmovnu čeká jednak hlasování o tomto senátním vetu a jednak rozhodnutí o zákonu o neziskových nemocnicích, takže spor se rozhoří nanovo.
Zdravotnictví se týkají i některé návrhy, které poslanci po prázdninách teprve začnou projednávat. Jde například o zákon, který počítá s tím, že se lidé dozvědí, jak je která nemocnice úspěšná v léčbě.
Zdroj: ČTK