Zdravotnictví zřejmě přijde kvůli státu o miliardy korun
Praha/Zdravotnictví přijde o velké peníze. Podle České lékařské komory (ČLK) ho chystaný protikrizový zdravotnický balíček vlády může stát až 5,5 miliardy.
"Stát jako největší dlužník zdravotnictví se chystá své postavení ještě prohloubit," varuje předseda ČLK Milan Kubek. V současnosti podle něj platí pojištění za 58 procent lidí v Česku. Výdaje na jejich léčení přitom dosahují téměř čtyř pětin celého rozpočtu, a stát do něj přispívá pouze jednou čtvrtinou.
Dluh státu by se mohl ještě zvětšit. "Pokud chystaná protikrizová opatření projdou, zaplatí stát příští rok za každého pojištěného člověka o 816 korun méně než bez nich," říká Kubek. Deficit by tak mohl v průběhu roku a půl dosáhnout více než tří miliard. Další 2,5 miliardy navíc by pojišťovny zaplatily za léky. Od ledna má vstoupit do provozu nový systém, podle kterého se vypočítává pro pojišťovny jejich cena.
Nový způsob úhrad za léky trápí i samotné zdravotní pojišťovny. I podle nich by se totiž měly jejich účty zvýšit. "Navíc považujeme za problém, že nejsou k dispozici dostačující analýzy. Návrh na úpravu se totiž objevil až v posledních dnech," řekl Deníku generální ředitel Oborové zdravotní pojišťovny a prezident Svazu zdarovtních pojišťoven Ladislav Friedrich.
Šnajdr: Peníze budou
Proti zvýšení cen léků protestuje i největší česká pojišťovna VZP. Přesné údaje o tom, kolik by platila více, nemá. Nicméně na základě analýzy provedené pro Deník porovnáním žádostí o snížení úhrady za léky podle nejnižší ceny nalezené v zahraničí by se mohlo jednat o zvýšení nákladů o osm až deset procent. "Jen na příkladu žádostí VZP o snížení úhrady lze dovodit, kolik mohou zdravotní pojišťovny prodělat," říká mluvčí VZP Jiří Rod. Ministerstvo zdravotnictví však se závěry komory nesouhlasí.
"V tomto i následujícím roce získají zdravotní pojišťovny o 7,5 miliardy více," říká první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr. Navíc ministerstvo navrhuje, aby si zdravotní pojišťovny utáhly opasky a šetřily na správě a prevenci. Vyšetřených 2,5 miliardy budou převedeny do fondu, z něhož je hrazena zdravotní péče.
ČLK se nevzdává a chce protikrizová opatření buď změnit, nebo zastavit. "Navrhneme zásadní změny zákona. Pokud jej ministerstvo neupraví, tak budeme usilovat o to, aby je vláda nebo sněmovna odmítla," říká Kubek.
Regionální deníky, Pavel Cechl
Zdroj: Regionální deníky