Ze slíbených peněz dostanou zdravotní sestry jen část
Děčínsko/Už v srpnu budou mít všeobecné sestry a porodní asistentky Krajské zdravotní a. s., kam patří i nemocnice v Děčíně, na výplatní pásce v průměru o 1500 korun více. Jde o zvýšení zhruba o 7,5 procenta, místo vládou avizovaných procent 15.
"Pokud se dobrým hospodařením společnosti podaří najít další peníze, nemám nic proti tomu, aby přidáno dostali nejen ti, na které se dostalo v červenci, ale také další," uvedl předseda představenstva Krajské zdravotní Petr Benda. Tvrdil, že on osobně je pro, aby peníze navíc dostal i nižší zdravotnický personál a také lékaři. "Krajská zdravotní je sice akciová společnost, ale chce se zasadit o to, aby pracovala na principu neziskové organizace. Tedy aby všechny peníze se znovu do firmy vrátily," vysvětlil Benda.
Zatím si letos podle něho společnost vede slušně. "Za šest měsíců tohoto roku vykazuje provozní zisk třicet dva milionů korun. Vloni, pod bývalým vedením, to byla ztráta devadesát milionů," porovnal stejné období předseda. Krajská zdravotní spravuje pět nemocnic v kraji. Podle jejího mluvčího Jiřího Vondry obě skupiny sester, všeobecné a porodní asistentky, které nyní mají vyšší plat, tvoří 56 procent sester, které v Krajské zdravotní pracují.
Zbylých 44 procent peníze navíc zkrátka neuvidí. Kolik celkem firma lidem vyplatila, nechtěl mluvčí říct. Vysvětlil to tím, že to přináší zbytečné spekulace. Jeho nadřízený Benda se kvůli tomu ani neobává většího odchodu sester za lepším.
"Masového odchodu se nebojím, situace je sice v každé nemocnici jiná, ale myslím si, že se už stabilizuje," poznamenal. Na Děčínsku si nejvíce polepšily zdravotní sestry v rumburské nemocnici, kterou spravuje město. Na ně se totiž tabulky nevztahují. Přesto vedení nemocnice již od dubna přidalo střednímu i nižšímu personálu v průměru 1 800 korun. Smůlu naopak mají zdravotní sestry v ústavech sociální péče.
"Situace je tady mnohem horší, v ústavech máme kromě sociálních pracovníků také zdravotníky. Čekáme však na peníze od ministerstva, protože tomuto resortu chybí. Tam kde byl prostor, jsme platy navýšili, ale systém není domyšlený," řekla krajská radní Jana Ryšánková. Míní, že si každý ministr dělá svoji politiku a nediskutuje věc s kolegou. Například ministr práce a sociálních věcí by měl podle ní především hovořit s ministryní zdravotnictví. Jestliže nároky na platy zdravotních sester narůstají, logicky se ústavy budou snažit tyto pracovníky nemít a nahradit je zaměstnanci ze sociální oblasti.
"U těch platy tolik nerostou. Ale v zařízeních typu domov pro seniory i ústavy sociální péče zdravotníky také potřebují," zdůraznila radní a posteskla si, že to je začarovaný kruh. "V dnešní době, kdy lidé ztrácejí práci a musí obracet každou korunu, by měla vláda více přemýšlet, co svým krokem způsobí," upozornila na výsledný efekt vládního nařízení Ryšánková.
V Česku pracuje zhruba devadesát tisíc zdravotních sester, třicet sedm z nich v nemocnicích. Průměrný plat sestry v nemocnici je 24 221 korun, ve fakultních, které se řídí také státními platovými tabulkami, 27 tisíc a v akciových, což je případ Krajské zdravotní, tabulky neplatí. Průměrný plat zdravotní sestry tu je 21 tisíc korun. Zvednout plat o dva a půl tisíce korun všem sestrám by chtěla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, která to sdělila veřejnosti po jednání zdravotnické tripartity. Šéfové nemocnic to vidí jako nereálné. Peníze na to prostě nemají.
Regionální deníky, Naďa Kocábková
Zdroj: Regionální deníky