Zemřel významný hradecký chirurg Stefan
S vojenskými poctami a se slavnostní salvou se zítra před polednem příbuzní, kolegové a přátelé rozloučí s významným královéhradeckým chirurgem Hvězdoslavem Stefanem, který zemřel 7. února. Jako lékař proslul především tím, že v roce 1980 jako první v tehdejším Československu se svými kolegy v královéhradecké fakultní nemocnici úspěšně oddělil siamská dvojčata.
"Bylo to tehdy už rizikové těhotenství, proto rodička skončila v nemocnici. Vědělo se, že to budou dvojčata, ale nikdo netušil, že budou siamská," líčil profesor Stefan v loňském televizním pořadu. Po porodu lékaři zjistili, že dva novorození chlapci jsou srostlí hrudníky. Stefan tehdy neváhal siamská dvojčata okamžitě na chirurgickém sále oddělit.
Východočeská dvojčata byla první, která podobnou operaci přežila. Z obou novorozeňat jsou dnes osmadvacetiletí muži, jeden vystudoval vysokou školu.
Hvězdoslav Stefan byl nejmladším z osmi bratrů, z nichž první dva s příjmením Štefan za druhé světové války padli na západní frontě. "Dnes mají na rodném domě pamětní desku. Benignus Štefan padl jako pilot britského královského letectva nad Francií a Ivan byl popraven Němci v roce 1943 v Mnichově," říká královéhradecký historik Josef Ptáček.
Také Hvězdoslav Stefan skončil v rukou nacistů, když se v roce 1939 vydal za svými dvěma bratry na západní frontu. Němci ho chytili na německé straně Bodamského jezera a uvrhli na patnáct let do káznice. Tam se ke konci války zúčastnil vzpoury a jako jeden z vězňů předával už osvobozenou káznici Američanům.
Hned v červenci roku 1945 začal v Praze studovat medicínu a po promoci v roce 1949 nastoupil jako chirurg. Jako jeden z posledních žáků věhlasného královéhradeckého chirurga Jana Bedrny se vrátil do Hradce. Na začátku šedesátých let se Stefan stal spoluzakladatelem československé dětské chirurgie a urologie.
Vyškolil řadu kvalitních dětských chirurgů, provedl nebo vedl řadu takzvaných prvotních operací v Československu. Podílel se na zavádění první umělé ledviny, začal úspěšně operovat vrozené vady dětí, choroby střev či komplikované formy různých nádorových onemocnění. Jako speciální urolog také prováděl specifické a komplikované operace v oblasti genitálií. Němečtí urologové po něm dokonce jednu z těchto operací pojmenovali.
Hvězdoslav Stefan dostával také mnoho nabídek ze zahraničí. Jeho bratr pracoval jako plastický chirurg v Anglii, ale ani on nedokázal královéhradeckého chirurga přimět ke změně působiště. Stefan ani v roce 1968 nezůstal v Itálii, přestože mohl.
"Byl to veliký vlastenec, ač mu vadil komunistický režim. Byl skaut, Sokol a už v polovině padesátých let podpořil události v Maďarsku. Tehdy mu také hrozilo, že skončí někde v malé nemocnici v pohraničí," vzpomínají pamětníci.
"Protože operoval děti, měl spoustu přátel mezi bývalými pacienty. Patřil mezi lékaře, které pacienti milovali," říká kolegyně Olga Procházková a líčí, jak za Hvězdoslavem Stefanem chodili bývalí pacienti i do domova důchodců, kde pobýval v posledních měsících života. Jeho přátelé vzpomínají, že to byl také neuvěřitelný dobrodruh.
"Rád vyprávěl o tom, že ve svých třinácti letech odjel na kole na dva měsíce na zkušenou do Itálie. Chtěl ji poznat, a tak ji projížděl a nechával se najímat jako čeledín na krátkou práci. Přespával, kde se dalo, na seně, v příkopech. A ráno vzal kolo a jel dál. V sedmnácti letech pak jako gymnazista dobrodružně odjel poznat bájnou Tróju," říká Josef Ptáček a dodává, že po roce 1989 už po své sedmdesátce projel Hvězdoslav Stefan s batohem Mexiko i Spojené státy od pobřeží do pobřeží.
Přátelé slavného chirurga chtějí navrhnout radním Hradce Králové, aby Hvězdoslavu Stefanovi udělili in memoriam čestné občanství města. "Byl to člen rodiny, která měla pro Hradec Králové v posledních dvou staletích veliký význam," shodují se hradečtí přátelé historie.
Zdroj: Mladá Fronta DNES