Žena s transplantovaným obličejem má problémy s novým vzhledem
Pět měsíců po světově první transplantaci části tváře má Isabelle Dinoireová stále potíže s pohledem do zrcadla, i když se jizvy po operaci hojí a má už jen drobné problémy s pohyblivostí nových částí obličeje. Operovaná žena to uvedla v prvním rozsáhlejším rozhovoru od zákroku, který podstoupila loni v listopadu po znetvoření tváře psem.
“Od února se jizvy podstatně zhojily," řekla 38letá matka dvou dětí časopisu Le Journal de Dimanche. Připustila však, že si obtížně zvyká na nový vzhled a občas vytáhne starou fotografii, aby si připomněla, jak vypadala dříve. V bytě nemá žádná zrcadla s výjimkou rohového zvětšovacího zrcadla, ve kterém musí tvář pravidelně prohlížet a ohlásit lékaři sebemenší reakci organismu naznačující odmítání dárcovské tkáně, řekla časopisu.
Ještě letos v únoru na tiskové konferenci v Amiensu bylo zjevné, že transplantovaná část obličeje není zcela pohyblivá. Pacientka tehdy nemohla zavřít ústa, takže mluvila s potížemi. Mohla se však pousmát a během tiskové konference se bez problémů napila.
Žena byla znetvořena loni v květnu, kdy jí její pes ve chvíli, kdy doma omdlela, ukousl bradu, rty, část nosu a okolní tvář. To, se stalo, si prý uvědomila, když se probrala z bezvědomí a chtěla si zapálit cigaretu. Svého obrazu v zrcadle se prý zděsila a nemohla věřit tomu, co viděla.
Lyonský chirurg Jean-Michel Dubernard, který listopadovou patnáctihodinovou operaci vedl, řekl, že osmnáctý den po ní se objevily komplikace a příznaky, že organismus novou tkáň odmítá. To se ale podařilo překonat s použitím běžných přípravků pro potlačení imunitní reakce organismu.
Darovaná kůže a tkáně pocházely od ženy, která byla ve stavu klinické smrti. Umírající ženě byly se svolením rodiny odebrány za účelem transplantace i některé vnitřní orgány.
Zdroj: ČTK