Přeskočit na obsah

Žitníková: Zvážíme vyhlášení stávky ve zdravotnictví

Moderátor
Už jen dva dny zbývají do prvního velkého protestu odborů proti Nečasově vládě. Odboráři chtějí dát v úterý v centru Prahy trojkoaličnímu kabinetu jasně najevo, že se nehodlají smířit s 10% poklesem platů státních zaměstnanců a také s chystanými změnami v zákoníku práce. Úterního protestu se v centru Prahy zúčastní 19 odborových svazů a občanských iniciativ.

Odboráři se začnou v úterý k demonstraci scházet zhruba od půl 11 na Letné. Před polednem se uskuteční happening před ministerstvem vnitra. Při pochodu Letenskými sady a kolem Úřadu vlády se budou přidávat další odborové svazy. Demonstrace na Palachově náměstí pak začne v 1 hodinu odpoledne. A potrvá zhruba hodinu. Pokud nebudou odboráři v jednáních o mzdách státních zaměstnanců úspěšní, uspořádají kromě úterní demonstrace i další protestní akce. Mohlo by tak dojít i na stávku. S první výhružkou už přišel Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče.

Dagmar Žitníková, místopředsedkyně, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče:
V případě, že nedojdeme dohody s vládou, tak zvážíme vyhlásit na 15. října stávku ve zdravotnictví a v sociálních službách.

Moderátor
Odborům nestačí ani to, že ministr zdravotnictví Leoš Heger připravuje jiná pravidla pro snižování platů zdravotníků než u ostatních státních zaměstnanců. Ta by měla umožnit spravedlivější oceňování podle vzdělání a výkonu, či zvýšení platu mladším pracovníkům. Odborový svaz taky podporuje kolegy z Lékařského odborového klubu, který své členy vyzval, aby ke konci roku dali hromadné výpovědi a odešli z nemocnic. Takovou výzvu ale zdravotnické odbory svým členům neposlaly.

Martin Engel, předseda, Lékařský odborový klub, 13.9.2010:
Demonstrace, stávková pohotovost, eventuelně stávka, nejsou činnosti, které povedou ke změně stanov, k zásadní změně stanoviska této vlády, a že si myslím, že jediným rozumným řešením je skutečně ten akt té hromadné výpovědi.

Moderátor
Tu hodlají podle Lékařského odborového klubu podat už tři tisícovky doktorů. Podle odborů kvůli vládním škrtům klesne životní úroveň mnoha státních zaměstnanců pod únosnou mez. Odboráři v pátek před ministerstvem práce a sociálních věcí ohlásili, že trvají na zachování současného systému platových tabulek. Pane ministře, jste ochoten přistoupit na tento páteční argument odborů, že by zůstaly zachovány platové tabulky, ale zároveň by mohl poklesnout objem mezd ve státní a veřejné sféře?

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí, místopředseda strany:
Tak já ten argument, že nejlepší je zachovat současné státní tabulky a případně snížit plošně ta čísla ve státních tarifních tabulkách, já ho slyším poněkolikáté, nicméně ten argument je lichý, protože neřeší ten základní problém, který je potřeba řešit. Vláda jednoznačně se zavázala v programovém prohlášení, že pro příští rok sníží objem platů ve státní správě o 10%, ale také, že pro to vytvoří nástroje, aby nemuselo dojít k poklesu kvality služby státu vůči občanům. A při zachování těch platových tarifů tak, jak jsou dnes při tom velmi složitém systému, kdy ty platové tarify jsou v jednotlivých tabulkách, těch položek je dnes už více než 800, tak prostě neumožňují dostatečnou motivaci pro pracovníky státní sféry a základním principem toho odměňování je počet odpracovaných let a...

Moderátor
Chápu-li to správně, tak nebudete zachovávat systém současných tabulek?

Jaromír Drábek /TOP 09/, ministr práce a sociálních věcí, místopředseda strany:
Tak, ono řízení vlády, které stanovuje tarifní tabulky, rozhoduje vláda, nicméně já vládě budu navrhovat to, abychom ustoupili ze systému platových stupňů buď úplně nebo částečně. Protože dnes je v tom současném systému řada věcí, které jsou po těch 17 letech už neudržitelné a v řadě případů jsou ošetřeny různými vyjímkami v nařízení vlády. A ten systém vyjímek a systém platových tarifů už je dneska absolutně nepřehledný a trošku, kdybych nadsadil, tak řeknu, že tím také vyvoláváme určitou umělou zaměstnanost ve státní správě, protože zpracovávat jednotlivé platy podle těch platových tarifů je skutečně velmi náročná, časově i kvalifikačně, velmi náročná práce.

Moderátor
Odbory dávají najevo, že se nehodlají s poklesem platů smířit, odborový svaz zdravotnictví a sociální péče už kvůli tomu vyhlásil stávkovou pohotovost, pokud se odbory nedohodnou s vládou, přichystají stávku na volební den, tedy 15. října. Pozvání do Otázek přijala i místopředsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Děkuji, že jste hostem Otázek, vítejte.

Dagmar Žitníková, místopředsedkyně, odbor. vaz zdravotní a sociální péče:
Dobrý den posluchačům ČT, děkuji za pozvání.

Moderátor
Paní místopředsedkyně, za zbytečnou provokaci, když budu citovat doslova, označil prezident Václav Klaus vaši možnou stávku v první den komunálních a senátních voleb. Nechcete si ten termín ještě rozmyslet?

Dagmar Žitníková, místopředsedkyně, odbor. vaz zdravotní a sociální péče:
Já se zeptám jinak. Připadá vám normální, že by zdravotní sestra měla měsíčně na pevné části svého platu přijít o 10800 Kč?

Moderátor
Zeptejte se....

Dagmar Žitníková, místopředsedkyně, odbor. vaz zdravotní a sociální péče:
Připadá vám normální....

Moderátor
Promiňte, zeptejte se prezidenta Václava Klause. Já se vás ptám, když on označuje tu stávku slovem zbytečná provokace, jestli nejste ochotni si ten termín 15. října ještě rozmyslet?

Dagmar Žitníková, místopředsedkyně, odbor. vaz zdravotní a sociální péče:
My nejsme zbyteční provokatéři, my se jen snažíme upozornit na záležitost, která je pro nás zcela nepřijatelná, a tento den se nám zdál jako vhodný. Ale nebylo to rozhodnutí pouze vedení našeho odborového svazu, ale bylo to rozhodnutí zástupců 150 odborových organizací, kteří pracují v příspěvkových organizacích, ve zdravotnictví a v sociálních službách.

Moderátor
Ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 ještě před výhrůžkou stávky vyjednal pro zdravotníky zvláštní platovou tabulku, která má řešit snížení jejich mezd jinak, než u ostatních státních zaměstnanců. Nedá se to vyhlášení stávkové pohotovosti a výhrůžka stávkou brát také jako podraz vůči ministrovi zdravotnictví, který se vám na zde přítomném Jaromíru Drábkovi snaží vymoci výjimky na těch platových tarifech?

Dagmar Žitníková, místopředsedkyně, odbor. vaz zdravotní a sociální péče:
Pan ministr Heger o tom pouze hovoří. My jsme žádný konkrétní návrh nedostali. Ale my jsme za náš odborový svaz deklarovali, že pro nás není přijatelná výjimka pouze pro zdravotníky. V nemocnicích pracují celé týmy zaměstnanců, pracují tam pracovníci IT, pracují tam vrátní, pracují tam uklízečky, kuchařky a prostě všichni ti lidé tvoří jeden tým. A stejné to je v sociálních službách. A pokud by se bralo pouze těmto lidem, kteří mají daleko nižší příjmy ve většině případů než zdravotníci, tak to považujeme za zásadně špatné a nesprávné.

Moderátor
Jako odborářka, jste pro sociální spravedlnost?

Dagmar Žitníková, místopředsedkyně, odbor. vaz zdravotní a sociální péče:
Sociální spravedlnost určitě musí existovat.

Moderátor
A teď mi řekněte, v čem je sociální spravedlnost, pokud by vrátný ve zdravotnictví dostával větší plat než vrátný například v Karlovarském kraji na daňovém úřadu, teď mě jiný úřad nenapadá, na daňovém úřadu, protože prostě vy byste vymohli vrátnému ve zdravotnictví větší plat než vrátnému na finančním úřadu?

Dagmar Žitníková, místopředsedkyně, odbor. vaz zdravotní a sociální péče:
Vrátný ve zdravotnictví si musí umět poradit i v mimořádných událostech...

Moderátor
Zatímco vrátný na finančním úřadu žádné mimořádné situace nemá?

Dagmar Žitníková, místopředsedkyně, odbor. vaz zdravotní a sociální péče:
Má, také má určitě mimořádné události i vrátný na finančním úřadu. Ale to je vůbec o pojímání zdravotnictví jako celku. O pojímání jednotlivých odvětví a když nám v těch odvětvích má fungovat nějaká sociální spravedlnost, tak ti lidé jsou jeden tým a podílí se na úspěchu toho zařízení úplně všichni. A...

Moderátor
Promiňte, ta sociální nespravedlnost mezioborová, ta vám už nevadí?

Dagmar Žitníková, místopředsedkyně, odbor. vaz zdravotní a sociální péče:
Mezioborová nám vadí taky, proto jsme chtěli původně, aby existovala jedna tabulka, která by řešila všechny pracovníky obecně, která by byla nastavená stejně. A aby se udělaly výjimky pro pracovníky ve zdravotnictví nebo pro pracovníky v jiných profesí, které by ocenily náročnost té profese zvlášť. Ale ta základní by měla být určitě podle vzdělání, podle odpracovaných let a neměla by odrážet náročnost té profese. Tu by měly odrážet zcela jistě jiné parametry a jiné systémy.

Moderátor
Chápu-li to tedy správně, tak termín případné stávky 15. října měnit nehodláte a panu ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi zatím nevěříte, protože jste žádné zvláštní tabulky pro zdravotnické zaměstnance neviděli?

Dagmar Žitníková, místopředsedkyně, odbor. vaz zdravotní a sociální péče:
Neviděli jsme žádné návrhy a ten termín je závislý ne na tom, co já tady teď řeknu, že já trvám na termínu stávky 15. října. Ten termín je závislý na tom, jestli to řeknou naši členové. Jestli ti členové s tím termínem budou souhlasit, tak my se za ně postavíme a začneme to organizovat. Ale konečná organizace spočívá na nich, protože přece si nemůžete myslet, že já z Prahy tady budu organizovat celostátní stávku ve všech nemocnicích? To přece budou organizovati ti lidé přímo v těch zdravotnických zařízeních.

Moderátor
Říká místopředsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Děkuji za rozhovor.

ČT, Václav Moravec

Zdroj: ČT

Sdílejte článek

Doporučené