Přeskočit na obsah

Změnit lékaře je příliš snadné

PRAHA "Pacient nic neví a přijde za mnou. Mě ale mezitím informovala pojišťovna, že přešel k jinému lékaři. Já mu musím říct, že je převedený jinam, a on je vytřeštěný," popisuje nepříjemnou, ale známou situaci Petr Němeček, olomoucký praktický lékař a člen představenstva České lékařské komory.

Sám měl mezi svými pacienty hned tři seniory, kteří nevědomky podepsali při náborových akcích změnu praktického lékaře.

"Tento problém se netýká jen pár lidí, to vím i od svých kolegů," tvrdí Němeček. Řešení se v současnosti hledá. Pravidla registrace k praktickému lékaři by se měla podle České lékařské komory změnit.

Prezident komory Milan Kubek oslovil zdravotní pojišťovny, aby zapracovaly na takové úpravě, aby bylo při podepisování formuláře na změnu praktického lékaře jednoznačně zřejmé, co to má za důsledky. Podle Němečka by se měl opravit i zákon.

Problém s nečestným převedením pacienta, kterému nový lékař vše pořádně nevysvětlí, byl i dříve. "Například se to stávalo, když lidé trávili léto na chalupě a navštívili tam lékaře," popisuje mluvčí Sdružení praktických lékařů Irena Kudrnovská.

V poslední době je to ale častější. Naposledy se problémem lékařská komora zabývala v souvislosti s marketingovou akcí společnosti Moje ambulance. Ta rozdala několik netbooků v soutěži pro nové pacienty, kteří se přihlásili přes internet. "Lidé si nedávají pozor, co podepisují. A oni jim vůbec neřeknou, že mění praktického lékaře," popisuje Němeček.

Podobnou zkušenost má i Kudrnovská. "Lidi jsou neopatrní, když vidíte, kde všude dávají rodná čísla..." poznamenala.

Navíc neexistuje povinnost, aby nový lékař informoval toho původního, že k němu pacient přešel. Lékař se dozví, že už pacient není "jeho", asi až po dvou měsících od pojišťoven, když mu za něj odmítnou zaplatit měsíční platbu. Pokud mezitím předepsal nějaké léky nebo vyšetření, pojišťovna se brání jejich proplacení. I to by se mělo podle lékařské komory změnit.

***

REGISTRACE RAZ DVA

* Každý by měl být registrovaný u praktického lékaře. K tomu stačí vyplnit registrační lístek. Na něm je rodné číslo, údaj o zdravotní pojišťovně a podpis pacienta. Jednu kopii si lékař nechá, druhou dá pacientovi. O registraci informuje zdravotní pojišťovnu

* Registrací automaticky zaniká předchozí zápis u původního praktika. Také pravidelné měsíční úhrady začne pojišťovna platit novému lékaři. U původního lékaře se pacient dovolá leda akutního ošetření. Nic jiného mu pojišťovna nezaplatí.

* Změnit praktického lékaře může pacient jednou za tři měsíce.

LN, Adéla Čabanová

Zdroj: Lidové noviny

Sdílejte článek

Doporučené