Znovu se začne vyjednávat o poplatcích
Placení u lékaře se v příštím roce změní. Jak, není jisté. Ve hře je více variant. Sotva jsme si letos zvykli na poplatky v lékárně a u lékařů, a brzy už bude všechno jinak.
Přestože se opozici v pátek podařilo odhlasovat ve Sněmovně úplné zrušení poplatků, není to ještě definitivní. Spíše lze čekat, že Senátem návrh neprojde, vrátí se do Sněmovny a poslanci o něm budou znovu hlasovat. Nejpravděpodobnější je, že se placení poplatků nakonec jen upraví. Pro ministerstvo zdravotnictví je přijatelné, aby přestaly platit děti do šesti let. A došlo by i na větší kompromis - neplatily by děti až do patnácti let. Další pravděpodobnou úpravou je to, že by se v lékárnách platil poplatek jen u léků bez doplatku nebo by lidé platili dvacet korun za celý recept, a ne za každý lék na něm.
V každém případě se nejméně do 1. dubna 2009 pro pacienty v zákonech nic nezmění. I kdyby vše proběhlo hladce a bez hádek poslanců, dřív se to nestihne. "Spíš se dá čekat, že změny nastanou až od poloviny příštího roku," řekl náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr.
A aby v tom byl pro jistotu ještě větší zmatek: od ledna nebudou lidé z rozhodnutí hejtmanů z ČSSD platit v krajských nemocnicích - ovšem jen obyvatelé daného kraje.
Ministr navrhne kompromis: důchodci nebudou připlácet víc než 3 000 korun. Kdo bude v příštím roce otevírat peněženku u lékaře, o tom se právě teď začíná znovu licitovat. Z původní dohody koaličních partnerů, která se v létě tak těžce rodila, nezbylo nic. Podle ní neměly platit poplatky děti do šesti let a děti do patnácti let měly mít snížený ochranný limit na tři tisíce korun. Po pátku je všechno jinak. A občanští demokraté mají jen několik týdnů na to, aby přesvědčili jak své vlastní rebely, tak koaliční partnery o nějakém rozumném kompromisu, který by měl naději ve Sněmovně projít, až se návrh zákona vrátí zpátky ze Senátu.
Návrhů, jak poplatky změnit, bylo v pátek dvanáct a zcela jistě ještě nějaké přibudou. Konečný výsledek dohod však zřejmě bude jen variantou jedné z hlavních navržených změn.
Odpustit placení jen dětem... Na stole je v první řadě měkčí verze. Děti do šesti let by podle ní neplatily vůbec a dětem do patnácti let a stejně tak důchodcům nad pětašedesát let by se snížil limit z pěti tisíc na tři tisíce korun. Když za rok zaplatí víc, další platby jim pojišťovna vrátí. Zároveň by se seniorům do limitu započítávaly některé věci, které tam dnes nespadají. "Když třeba lékař předepíše jako doplněk léčby nějaké vitaminy," přibližuje náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr.
Důchodci by tak rychleji dosáhli stropu limitu a pojišťovny by jim vracely peníze. Počet lidí, kteří by dosáhli na limit, by byl podle ministerstva zdravotnictví asi desetkrát větší. Kromě toho by se v lékárnách platil poplatek jen za lék bez doplatku. "Což je 60 až 70 procent položek, takže občané by ušetřili 1,5 miliardy korun. Především důchodci, protože ze tří čtvrtin jsou to oni, kdo si chodí vybírat léky na recept," říká Šnajdr.
Tato varianta by zřejmě uspokojila i Olgu Zubovou a Věru Jakubkovou, které chtějí změkčení poplatků, ale jsou proti tomu, aby se rušily úplně. Nevyhovuje však lidovci Ludvíku Hovorkovi. Kdyby se ODS podařilo přesvědčit nejen zelené rebelky, ale zpacifikovat i vlastní poslance Vlastimila Tlustého, Jana Schwippela a Juraje Ranince, má tato verze naději projít.
"Má to háček: je to návrh, který už jednou byl na stole a neprošel. Je iluze předpokládat, že to, co jednou prohrálo, příště projde," kroutí hlavou poslanec ODS Boris Šťastný, který se zúčastnil vyjednávání s koaličními partnery.
Šťastný naráží na to, že ODS momentálně nemá páky ani na to, aby zvládla své vlastní poslance, natož na domluvu s koaličními partnery. Byli to totiž Tlustý, Schwippel a Raninec, kteří v pátek odchodem ze Sněmovny umožnili opozici prosadit zrušení poplatků.
"Přiznejme si, že jsme v agonii, která nemůže dlouho trvat. Vláda nemůže žít tak, že bude spoléhat na veta Senátu a prezidenta. Tato koalice je zralá na eutanazii," říká Šťastný. Jak pátek ukázal, vládní koalice už nic zásadního neprohlasuje, proto podle něho nadešel čas směřovat k předčasným volbám. V tom je zajedno s lídrem ČSSD Jiřím Paroubkem. Ministr zdravotnictví, jak plyne ze zdrojů MF DNES, je však ochoten ustoupit v poplatcích až tak, že je odpustí dětem do patnácti let. "Pak je reálná šance, že by se podařilo přesvědčit koaliční partnery na takovém kompromisu," říká zdroj, který se vyjednávání účastní.
A pak je tu tvrdší verze. Ta předpokládá odpuštění poplatků i důchodcům. Aby nemocnice a ústavy nepřišly o významný zdroj příjmů (u léčeben dlouhodobě nemocných dělají poplatky celá dvě procenta příjmů, a to nejsou zanedbatelné peníze), tak by tento výpadek ve financování hradily pojišťovny.
To je zhruba varianta, kterou by rád prosadil Ludvík Hovorka a někteří přeběhlíci z ČSSD. Otázka je, co by v tomto případě udělali rebelové z ODS.
Ať tak či onak, je jisté, že výsledkem politických šarvátek bude fakt, že řada pacientů bude v příštím roce platit ve zdravotnictví méně než letos.
Zdroj: Mladá Fronta DNES