Přeskočit na obsah

ZP uhradí od 1. února mamografickou prevenci i ženám nad 70 let

Zdravotní pojišťovny zaplatí od 1. února mamografickou prevenci ženám i po dovršení 70 let. Dosud si screening, který odhalí rakovina prsu v samém počátku, platily samy. Přišel je na zhruba 500 korun. Některé zdravotní pojišťovny jim přispívaly v preventivních balíčcích. Ze zákona ho platily jen ženám od 45 do 69 let. Vyhláška ministerstva zdravotnictví horní věkovou hranici zrušila, řekl ČTK mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

    "Je to dobře, protože dnešní seniorky bývají v dobrém zdravotním stavu a velmi aktivní, a stojí za to bojovat o jejich život a zdraví," uvítal rozšíření screeningu předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček. Zdůraznil, že právě včasný záchyt rakoviny může ženám zachránit život. "Pokud je žena v dobrém stavu a pěkně prožívá své stáří, tak jí i ve vyšším věku stojí za to pečovat o sebe a chodit na mamograf," shrnul.

    Ca prsu postihne v Česku ročně 4500 žen, 1800 zemře. S věkem riziko onemocnění stoupá.

    Screening seniorek prověřila v pilotním projektu od července 2007 do března 2008 Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Zvala ženy od 45 do 75 let, nic za vyšetření neplatily. Mluvčí Jiří Rod ČTK řekl, že na adresnou pozvánku přišlo 105.000 žen. Větší zájem měly ženy nad 70 let, na výzvu reagovalo 24 procent pozvaných, mezi mladšími 16 procent.

    U seniorek bylo odhaleno více nádorů v pokročilejším stadiu. "Projevila se skutečnost, že většina z nich byla na svém prvním vyšetření," vysvětlil mluvčí.

    Největší zaměstnanecká Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra platila dosud screening ženám mimo určenou hranici, tedy od 40 do 45 let a nad 69 let, ze svých preventivních programů. "Loni jsme přispěli 1252 ženám, 221 bylo starších 69 let," řekla ČTK mluvčí Hana Kadečková.

    Ženy zaplatily, poslaly žádost pojišťovně, která jim peníze poslala na účet. Mohly dostat až 800 korun, pokrylo to i sonograf, kterým se někdy mamograf doplňuje.

    Nová Zdravotní pojišťovna Média má podle mluvčí Blanky Kramolišové 4800 žen od 45 až 69 let a 500 nad 70 let, jichž se nová platba bude týkat.

    Tvůrce českého screeningového programu profesor Jan Daneš ČTK řekl, že většina zemí rozšířila screening do 75 let věku, protože podle nových poznatků se zjišťování malých nádorů vyplatí i u seniorek. "V Česku jsme došli k názoru, že je lepší tuto hranici zcela zrušit, protože by bylo diskriminační, kdyby starší ženy byly z prevence vyřazeny," uvedl. 

    Podle ministerské vyhlášky "o rozsahu a frekvenci preventivních prohlídek" mohou dělat screeningovou mamografii jen centra, která na ni mají smlouvu s pojišťovnou. Tím je zaručeno, že se žena dostane na akreditované, tedy kvalitní pracoviště. V Česku jich je nyní 66.

    Nově mají podle vyhlášky gynekologové za úkol poskytnout pacientkám i test, který odhalí krev ve stolici, což může být příznak rakoviny tlustého střeva a konečníku. Gynekologové a praktici už nebudou muset rutinně dělat pohmatové vyšetření prsou, jen u žen se zvýšeným rizikem.

    Podle profesora Daneše se podařilo zajistit pro letošní rok dostatek peněz na mamografický screening. V původním návrhu úhradové vyhlášky mělo na toto vyšetření jít o sedm procent méně než loni. Odborné společnosti se podařilo vyjednat, že na ně půjde letos stejně.

    Sršeň doplnil, že v ČR je podle statistik téměř 660.000 žen starších 70 let. Odhaduje se, že na screening přijde 20 procent. Náklady na jedno screeningové kolo, zahrnující dva roky, budou 66 milionů, ročně 33 milionů korun. "Protože screeningem ubude žen, u nichž se rakovina odhalí pozdě a následná péče je pak mnohem nákladnější než u včasných záchytů, vynaložené prostředky se pojišťovnám v této úspoře vrátí z velké části zpět," řekl.

ČTK, Naďa Myslivcová

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…