ZPMV odstartovala projekt, který má omezit zbytečnou péči
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV) odstartovala počátkem října projekt, který by měl omezit výdaje na zbytečnou péči. Novinářům to řekl ředitel ZPMV Jaromír Gajdáček. Praktičtí lékaři dostanou údaje o léčbě a lécích, které ostatní lékaři poskytli jejich pacientům. Nebudou je posílat na vyšetření a psát léky, které už mají. Projekt odpovídá reformním záměrům ministerstva zdravotnictví.
Úspory odhadované na zhruba dvě miliardy korun za rok půjdou na drahou léčbu v onkologických a dalších specializovaných centrech a na cílené preventivní programy. Ročně hospodaří ZPMV s 20 miliardami.
"Do projektu s názvem systém integrované péče se za dva týdny přihlásilo už 1600 praktických lékařů pro dospělé i pro děti a dorost z 5800, které jsme oslovili. Další každý den přibývají," uvedl ředitel.
V první etapě získají praktici přístup k internetové aplikaci s údaji o péči vykázané na jejich pacienty, včetně léků a zdravotnických prostředků, a to za aktuální období a za poslední tři roky. "Díky těmto informacím získají ucelený přehled o poskytnuté péči a budou schopni efektivněji vyhodnotit léčebný postup," vysvětlil ředitel.
Registrující praktik má právo na všechny informace o pacientovi ze zákona. Podle Gajdáčka o ně zatím nepožádal sám ani jeden z lékařů, se kterými má ZPMV smlouvu. Když je však pojišťovna cíleně oslovila, ukázalo se, že zájem mají.
S projektem přichází ZPMV podle Gajdáčka jako úplně první. Je to do jisté míry varianta řízené péče, kterou nabízí především na severní Moravě také nová zdravotní pojišťovna Agel. Na rozdíl od Agelu ale neomezuje ZPMV pojištěnce v tom, u kterého lékaře a ve kterém zařízení se léčí. ZPMV s více než milionem pojištěnců má 11 procent trhu, působí po celé republice.
Projekt ZPMV neznamená podle ředitele jen úspory pro pojišťovnu, ale zvýší také motivaci lékařů účelně léčit a zájem pacientů pečovat o své zdraví. ZPMV zaplatí více lékařům, kteří budou v léčbě úspěšní. S bonusy počítá do budoucna i pro pojištěnce. Například pro ty, kterým se v preventivním programu podaří zhubnout a snížit si krevní tlak či hladinu cukru v krvi. Jejich riziko infarktu či mrtvice klesne, pojišťovna ušetří na léčbě komplikací.
To už je ale náplň dalších etap. Druhá etapa odstartuje v listopadu, pojišťovna vytvoří ve spolupráci se sdruženími praktiků a pediatrů kategorie pojištěnců podle typu onemocnění a náročnosti léčby, včetně možné prevence. V třetí etapě v příštím roce vypracují odborníci návrhy projektů, které by přispěly ke zlepšení zdraví jednotlivých kategorií pojištěnců, a ZPMV je bude platit.
Zdroj: ČTK