Přeskočit na obsah

Zubaři a lékárníci nejednají s Rathem

Prezidenti lékárnické a stomatologické komory Lubomír Chudoba a Jiří Pekárek odmítají jednat s prvním náměstkem ministra zdravotnictví Davidem Rathem, dokud bude současně zastávat funkci prezidenta České lékařské komory (ČLK). Oba o tom dnes informovali novináře. Ke stejnému postoji vyzvali představitele dalších organizací ve zdravotnictví. Zatím se připojila Koalice soukromých lékařů.

"Souběh apolitické funkce šéfa komory a politické funkce ve vedení ministerstva je pro nás neslučitelný a je v rozporu s ústavou, zákony o lékařských komorách i etikou lékařské profese," vysvětlil Pekárek. "Hodil špínu na naše komory, protože jsme zřízeni podle stejného zákona," řekl Chudoba. Dodal, že chce-li Rath působit na ministerstvu, musí okamžitě na funkci prezidenta ČLK rezignovat.

Výzvu obou prezidentů považuje mluvčí ČLK Pavel Kubíček za nepřijatelné vměšování do záležitostí lékařské komory. Ta podle něj má vlastní stavovské předpisy a neporušila je. "Doktor Rath vyčká vyjádření odborníků na ústavní právo. Pokud řeknou, že pozastavení výkonu funkce je nedostačující, abdikuje," řekl ČTK.

Za neslučitelné považuje obě funkce také prezident Václav Klaus, který proto odmítl Ratha ministrem jmenovat. Rath podle nejnovějšího vyjádření nevylučuje, že se po jmenování ministrem zcela vzdá funkce prezidenta ČLK. "Ani této krajní variantě já se zásadně nebráním," řekl ČTK. Někteří členové ČLK na protest proti souběhu Rathových funkcí pohrozili, že pozastaví členství ve stavovské organizaci, v níž jsou ze zákona povinně.

Na neslučitelnost funkcí upozornila i viceprezidentka ČLK Helena Fousková, která byla připravena převzít vedení stavovské organizace, dokud sjezd nezvolí nového prezidenta. Rathovi příznivci prosadili změnu komorových předpisů, aby komoru do té doby vedlo celé představenstvo a Rath výkon funkce jen přerušil.

Podle Pekárka nemá pozastavení funkce právní význam, neboť Rath by nadále byl prezidentem ČLK se všemi právy a povinnostmi. Stejného názoru je právní poradkyně Fouskové Dagmar Dvořáková. Podle ní představenstvo komory rozhodlo o změně předpisů v rozporu se zákonem o ČLK. "Vydávat, upravovat a měnit organizační řád je ve výlučné kompetenci sjezdu, nikoli představenstva," řekla ČTK. Podle právničky budou neplatné i všechny kroky, které nyní představenstvo místo Ratha učiní.

Prezidenti lékárnické a stomatologické komory upozornili dopisem na rozpor obou funkcí Ratha i premiéra Jiřího Paroubka ještě předtím, než Ratha za prvního náměstka jmenoval. "Bohužel, doktor Rath neopustil funkci prezidenta komory, aby se věnoval jen politické funkci, a tak pro nás přestává být důvěryhodnou osobou," uvedl Pekárek.

Pokud Rath z postu prezidenta ČLK sám odstoupí, šéfové obou komor s ním budou jednat o všech krocích, které jako náměstek bude muset provést pro snížení nynějšího desetimiliardového dluhu zdravotního pojištění.

Jednání na ministerstvu zdravotnictví tento čtvrtek, na němž se sejdou všichni, kdo ve zdravotnictví něco znamenají, se Pekárek s Chudobou nezúčastní. "Asi nic neznamenáme, proto jsme pozváni nebyli, a stejně bychom nepřišli," shrnul Pekárek.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…