Zubní pohotovost má v Kladně vzniknout do konce roku
Kladno by mělo do konce letošního roku otevřít zubní pohotovost, která v největším středočeském městě citelně chybí. Městská rada uvolnila čtyři miliony korun na sanaci a statické zajištění části budovy bývalých kasáren, kde mají vzniknout dvě ordinace se sociálním zařízením. Jejich vybavení zaplatí Středočeský kraj, řekl novinářům kladenský primátor Dan Jiránek.
Po zrušení zubních pohotovosti v Mladé Boleslavi, Kolíně, Příbrami a Kladně musejí jezdit Středočeši večer či o víkendech s bolavým chrupem do Prahy. Kladno chce pohotovost obnovit v bývalých kasárnách v ulici Sportovců, kde by se stala součástí připravované kliniky pro vzdělávání zubních lékařů.
V tomto případě se ale zkřížily plány města a kraje, neboť hejtmanství vyčlenilo dva miliony korun pro pohotovost v oblastní nemocnici. Vytvořit ve městě dvě zubní pohotovosti - jednu v nemocnici a druhou v kasárnách - by ale podle zástupců města nebylo rozumné. Výsledkem je proto dohoda, podle níž město vybuduje dvě ordinace v kasárnách a kraj poskytne dva miliony na jejich vybavení. Zubní pohotovost vznikne v bývalé "dévéťárně", neboli v části kasáren, kterou dříve obýval dozorčí útvaru.
Na chystané klinice pro vzdělávání zubních lékařů by si mohli doplňovat své znalosti odborníci z celého Středočeského kraje a z Prahy. Její součástí má být výhledově také vysoká škola. Kliniku by provozovala soukromá společnost a městu by platila symbolické nájemné jednu korunu ročně. Výměnou by za to měla zajišťovat zubní pohotovost.
Problém nicméně podle zástupců magistrátu představuje hlavně to, že zubní lékaři příliš nechtějí pohotovost sloužit. Podle Jiránka se tento problém týká hlavně velkých měst. Kde je zubních lékařů jen několik, tam si služby snáze rozdělí, míní.
Do oboru přichází málo absolventů, zubaři stárnou. Pětina zubařek a devět procent zubařů je ve věku 50 až 54 let a jen o něco méně jich je ještě starších. Mladí do 29 let tvoří necelá čtyři procenta.
Zdroj: ČTK