Přeskočit na obsah

Zveřejňování údajů o kvalitě léčby se lidé asi hned tak nedočkají

Lidé si na zveřejňování údajů o kvalitě zdravotní péče budou zřejmě muset počkat. Zdravotní pojišťovny sice tuto myšlenku podporují, tvrdí ale, že zatím k tomu nemají oporu v zákoně. Na tom, že k pacientům by se měly informace o kvalitě léčby dostat, se v pátek shodli zástupci vlády, pojišťoven, lékařů a nemocnic při jednání na Úřadu vlády. Ve sněmovně leží hned dva poslanecké návrhy novel, které s tím počítají. I kdyby je ale parlament hladce schválil, do doby skutečného zveřejňování takových údajů ještě asi uplyne přinejmenším mnoho měsíců. O této věci mluví pojišťovny i politici již dlouho. Jde o to, že lidé by se například mohli dozvědět, jak je která nemocnice úspěšná v léčbě různých chorob. Pacienti by se pak mohli špatným lékařům vyhnout a pojišťovny by s nimi neuzavřely nové smlouvy.

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Suttner podotkl, že VZP o tom hovoří již od roku 2001. Pojišťovna ale podle něho nemůže měnit zákony. "Kdyby se na tom od té doby pracovalo, pak už bychom mohli být mnohem dál," řekl dnes ČTK. Také šéf Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček uvedl, že pojišťovny zveřejňování těchto údajů dlouhodobě prosazují. "Aby občané této země věděli, jak se kde léčí," řekl ČTK. Rovněž on ale dodal, že jsou k tomu nutné změny legislativy. Suttner dodal, že současné znění ukládá pojišťovnám, aby v tomto směru spíš zachovávaly mlčenlivost.

Ani poté, když by parlament schválil příslušnou novelu, by asi nebylo hned možné proměnit myšlenku v čin. Bude nutné jasně stanovit, co přesně a v jakém rozsahu zveřejňovat, aby se v tom laik vyznal a aby tyto údaje nebyly spíš matoucí, vyplynulo ze Suttnerova vyjádření. Pro příklad Suttner uvedl informaci o úmrtnosti v jednotlivých nemocnicích. Třeba nemocnice, která každý těžší případ okamžitě předá jinému pracovišti, by z takové mechanické statistiky mohla vyjít v mnohem lepším světle než ve skutečnosti daleko lepší klinika. "Definovat tyto věci (konkrétní podobu zveřejňovaných údajů) není jednoduché," dodal mluvčí VZP. Účastníci páteční schůzky hovořili i o elektronických zdravotních knížkách, které zatím mají jen někteří klienti VZP. Suttner míní, že pokud další pojišťovny projeví zájem, je třeba dohodnout se na tom, jak se budou na systému podílet. "Není možné, aby VZP do něj vrhla desítky milionů korun a ostatní se svezli," uvedl.

Gajdáček ČTK řekl, že další pojišťovny dříve nebyly přizvány, nyní ale jednají s ředitelkou VZP Jiřinou Musílkovou o otevření projektu i ostatním pojištěncům. "Myslím si, že třeba od 1. 1. 2006 by to mohlo začít fungovat," uvedl. Podle něj ale zřejmě nepůjde o plošné zavedení knížek, protože nelze někoho nutit, aby používal internet. V praxi podle Musílkové elektronické knížky vypadají tak, že kromě pacienta si i ošetřující lékař po zadání hesla na internetu může ověřit, jaké jsou výsledky vyšetření i kolik a jaké léky člověk bere. Ošetřující lékař tak může například zbytečné léky, které předepsali jiní zdravotníci, vysadit. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) dává přednost zavedení papírových zdravotních knížek.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…