Přeskočit na obsah

Boehringer Ingelheim loni zvýšil obrat o čtyři procenta

Farmaceutická společnost Boehringer Ingelheim oznámila celosvětové hospodářské výsledky za minulý rok. V roce 2018 dosáhla celkového obratu 17,5 miliardy eur. To po očištění od vlivu výměny aktiv se společností Sanofi a od vlivu měn představuje růst tržeb o čtyři procenta. Výdaje na výzkum a vývoj současně rostly o 2,8 procenta na 3,2 miliardy eur. Skupina loni vykázala zisk po zdanění 2,1 miliardy eur. Průměrný počet zaměstnanců mírně – o dvě procenta – vzrostl na celkových 50 370 osob.

Z celkových tržeb skupiny tvoří 72 procent tržby za humánní léčiva. I když došlo k vypršení patentů na některá inovativní léčiva a poklesu tržeb za ně, celkově rostla divize humánních léčiv o 5,1 procenta. Firma má aktuálně celkem 90 projektů v různých fázích výzkumu. „Naším cílem je významně přispět ke zdokonalení onkologické léčby,“ říká předseda správní rady Hubertus von Baumbach. „Kromě toho pracujeme na výzkumu fibrotických, metabolických, imunologických a dalších onemocnění.“

Společnost si klade v oblasti výzkumu za cíl, aby se u tří čtvrtin rozjetých projektů podařilo dostat na trh první molekulu ve své třídě účinných látek nebo aby byly prvním léčivým přípravkem v nové terapeutické oblasti. V onkologii jsou ohniskem zájmu nádory plic, žaludku a střev, z fibrotických onemocnění se společnost zaměřuje na systémovou sklerodermii s intersticiálním plicním postižením. V oblasti metabolických onemocnění je hlavním bodem výzkumu nealkoholická steatohepatitida, zatímco v imunologii jsou to chronická zánětlivá onemocnění pokožky a střev. Další projekty se zabývají poruchami centrální nervové soustavy, jako je například Alzheimerova nemoc, schizofrenie, obezita a retinopatie.

Také letos Boehringer Ingelheim očekává mírný růst tržeb. „Jen v Evropě plánujeme v příštích pěti letech investice ve výši více než 3 miliardy eur,“ říká von Baumbach.

Boehringer Ingelheim patří mezi dvacet největších světových výrobců léčiv, sídlo má v Německu a dodnes zůstává v rodinném vlastnictví rodin Boehringerů, Liebrechtů a von Baumbachů.

Další farmaceutičtí giganti, obvykle obchodovaní na burze, ohlásili své loňské výsledky už dříve. Například společnost Roche uvedla, že loni rostly její tržby o sedm procent na celkových v přepočtu 50 milionů eur, tržby v Evropě jí přitom klesly. Novartisu se za loňský rok zvýšily tržby o pět procent na 45 milionů eur. Skupina GlaxoSmithKline loni zvýšila tržby o dvě procenta, v Evropě ale její tržby stagnovaly.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené