Přeskočit na obsah

Fronty proti melanomu mají svůj smysl

Typická fronta se minulé pondělí v centru hlavního města vytvořila před přístřeškem, který skrýval několik improvizovaných ordinací. V těchto dnech probíhá již třináctý ročník Stanu proti melanomu. Akce začala 6. a 7. května 2019 v Praze na Václavském náměstí a pokračuje v Brně na náměstí Svobody a v Ostravě v nákupním centru Avion Shopping Park. Jen v Praze bylo vyšetřeno 2 651 lidí a bylo zachyceno celkem 71 zhoubných nádorů, z toho 12 melanomů.

Mohlo by se zdát, že se občané chovají v tomto případě poněkud iracionálně – než stát hodiny před stanem, mohli by navštívit dermatologickou ambulanci v běžných ordinačních hodinách. Takto vynaložené úsilí se však podle všeho zúročuje. Kromě přímého vyšetření tisíců lidí tato iniciativa poutá pozornost široké veřejnosti k prevenci nádorů kůže. „Na konci roku 2018 Světová zdravotnická organizace (WHO) sbírala údaje o výskytu nových případů melanomu a úmrtnosti na něj ve 33 zemích světa (včetně Austrálie) za posledních 30 let. Zjistila, že zatímco úmrtí na melanom u žen se i přes nárůst nových případů daří stabilizovat, u mužů prakticky ve všech zemích mortalita stoupá. Jedinou zemí, které se podařilo úmrtí na melanom u mužů snížit, byla Česká republika,“ říká jeden z hlavních organizátorů prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., z Dermatovenerologické kliniky FN Královské Vinohrady.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Fanatici

7. 2. 2023

Asi 1,3 miliardy lidí na světě kouří, 240 milionů lidí je závislých na alkoholu, 15 milionů lidí na nitrožilních drogách, mnoho lidé je závislých na…