Přeskočit na obsah

Homolka má angiolinku propojitelnou s CT

Nemocnice Na Homolce získala technickou novinku: angiolinku propojitelnou s CT – přístrojový komplet umožňující zejména dokonalejší vyšetření a léčbu cévních onemocnění. Tvoří ho dva samostatné, ale současně vzájemně kompatibilní a kombinovatelné přístroje, a to angiografický přístroj a multidetektorové CT. Homolka je v současnosti jediným zdravotnickým zařízením v republice, které tuto technickou novinku získalo, a to díky téměř 40milionové dotaci od Ministerstva zdravotnictví ČR.



„Moderní medicína je v řadě oborů významně závislá na špičkovém přístrojovém vybavení. Jsem velmi rád, že Ministerstvo zdravotnictví je schopno obnovu zdravotnické techniky aktivně finančně podporovat. Instalace unikátního kombinovaného CT přístroje s angiolinkou je jen jedním z takových příkladů. Finanční podpora nemocnic bude pokračovat i v dalších letech. Naším cílem je, aby české zdravotnictví drželo krok s nejvyspělejšími zeměmi světa, a abychom tak našim občanům i nadále mohli poskytovat špičkovou péči,“ říká ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Přidaná hodnota nového zařízení spočívá v systému zvaném Miyabi, tj. v rafinované konstrukci umožňující propojení obou přístrojů. Právě díky této konstrukci lze při jednom výkonu a bez přemísťování pacienta získat současně jak zobrazení cévního řečiště (katetrizačně), tak zobrazení tkání v řezech (pomocí CT), a tedy detailnější informaci například o vztahu cévních struktur k okolním tkáním. Dosud mohli lékaři takovou informaci dostat jen v případě, že převezli pacienta z jednoho přístroje na druhý. Nyní se CT jednotka po kolejnicích přisune k angiolince a CT skener se pak může posouvat přímo nad jejím stolem, kde leží pacient.

„Užitek z kombinace tohoto přístrojového vybavení budou mít především pacienti postižení výdutěmi mozkových tepen nebo akutní cévní mozkovou příhodou. Oba přístroje pak samostatně budou sloužit jak k diagnostice cévních onemocnění, a to především angiolinka, tak například k diagnostice a léčbě onemocnění páteře, plic či jater. Ročně jsme připraveni na těchto přístrojích celkem vyšetřit a ošetřit až sedm tisíc pacientů,“ říká ředitel Nemocnice Na Homolce a primář radiodiagnostického oddělení prof. MUDr. Josef Vymazal, DSc.

Necelých 40 milionů na nákup celého zařízení přidělilo Ministerstvo zdravotnictví ČR Nemocnici Na Homolce z dotačního programu na podporu rozvoje a obnovy materiálně‑technické základny nemocnic ve státním vlastnictví. Něco přes 16 milionů přidala nemocnice z vlastních zdrojů. Díky této investici bude moci nadále rozvíjet jak svůj diagnostický program, tak program miniinvazivní intervenční léčby, v tomto případě především endovaskulární (katetrizační) léčby mozkových cév a intervenčních výkonů na páteři.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Kočka se čtyřmi ocasy

30. 5. 2023

Knutě, kterou byli celá staletí trestáni námořníci, se říkalo tříocasá kočka, přestože měla až devět pramenů. Někdy si ji provinilci museli uplést…