Přeskočit na obsah

Intermitentní podávání bisfosfonátů

Na osteoporózu je především třeba myslet

To říká vedoucí Osteocentra FN Hradec Králové a předseda Společnosti pro metabolická onemocnění skeletu ČLS JEP prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc.

MT: Odhaduje se, že osteoporózou trpí v Česku čtyři sta tisíc žen. Z nich je však léčena jen přibližně každá desátá. Kde vidíte hlavní příčinu této disproporce?

Pokud jde o prevalenci osteoporózy, máme skutečně v České republice k dispozici jen odhady. Udává se, že ve vyspělých zemích trpí osteoporózou sedm až osm procent populace. To by pak znamenalo, že takto nemocných žen je u nás dokonce i více než čtyři sta tisíc. Léčených je ale opravdu jen zlomek. Ne náhodou se v souvislosti s osteoporózou hovoří o tiché epidemii. Toto označení s sebou v podtextu nese, že osteoporóza často probíhá, aniž by o ní pacient vůbec věděl, nemá tedy důvod vyhledat lékaře. K tomu ho mnohdy donutí až komplikace v podobě zlomeniny. Osteoporóza bolí jen někdy, a to ještě ne zcela specificky. Svůj dluh však mají také lékaři. I když si pacient na bolest v oblasti zad stěžuje, ještě to nemusí vést ke správné diagnóze. Lékař jej často automaticky zařadí do kolonky vertebrogenní algický syndrom, prostě proto, že na osteoporózu nepomyslí.

MT: Jaké konkrétní dopady osteoporóza má?
...

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 38/2006, strana 14

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené