Přeskočit na obsah

Investice do výzkumu a podpory klinických studií

Výzkum a klinické studie považuje za prioritu své práce nový Country president pro Českou republiku Martin Puchwein. V této funkci povede celou skupinu Novartis Group Czech Republic, tedy společnosti Novartis, Sandoz i Alcon na českém trhu. „Budu pokračovat ve zvyšování investic do klinických studií, abychom českým pacientům mohli poskytnout inovativní léčebné možnosti,“ upřesňuje. Na několik otázek nám odpověděl u příležitosti udělování cen mladým českým vědcům Discovery Award, kterou tato společnost již sedmým rokem podporuje. 

  • Vaše společnost již několik let aktivně podporuje mladé vědce v České republice. Čeho důležitého bylo podle vás na poli biomedicínského výzkumu v poslední době dosaženo?

 

Myslím, že výzkum v ČR je na dobré úrovni. Za poslední rok, kdy zde pracuji, jsem viděl mnoho zajímavých a kvalitních vědeckých projektů a velmi mě to těší. Důležitou samozřejmě zůstává oblast dlouhodobého financování výzkumu a jsem rád, že společnost Novartis má díky Discovery Award možnost české vědce podporovat. Důležité oblasti výzkumu jsou nejen nové léčebné možnosti jako takové, ale také například výzkum v oblasti správného využití všech výsledků posbíraných v klinických hodnoceních, oblast tzv. big‑data. 

  • V jaké oblasti se společnost Novartis angažuje nejvíce?

 

Máme široký záběr na různé terapeutické oblasti a onemocnění, kde vidíme velkou potřebu ze strany pacientů a nedostatek současných léčebných možností. Mohu jmenovat například oblast kardiologie, dermatologie, neurologických nebo očních onemocnění, která výrazně snižují kvalitu lidského života. Dlouhodobě se také zabýváme léčbou onkologických a hematologických onemocnění. Do budoucna se chceme více zaměřit na využívání moderních možností a technologií léčby, mezi něž patří imunoterapie a genová terapie. Některé z těchto nových léčebných možností již byly představeny a v jejich rozšíření vidíme velký potenciál. Zajímáme se také o možnosti automatizace a robotizace našich procesů, které by mohly urychlit například vyhodnocení výsledků klinických hodnocení nebo pacientských údajů. 

  • Jaký podíl v portfoliu vaší společnosti zaujímá právě výzkum a vývoj?

 

Z našich celosvětových příjmů investujeme do výzkumu a vývoje nových léků přibližně 20 procent, čímž se řadíme na první místo v objemu těchto investic mezi všemi farmaceutickými firmami. I Česká republika je pro Novartis z pohledu probíhajících klinických hodnocení velmi důležitá země. Ročně zde investujeme do klinických hodnocení více než 200 milionů korun, čímž se řadíme na první místa mezi farmaceutickými firmami v České republice. 

  • V čem vidíte přínos klinických studií? Kolik jich nyní v ČR probíhá a v jakých oblastech?

 

V současné době provádíme v České republice více než 65 klinických hodnocení, do kterých je zařazeno přes 2 500 pacientů. Největší přínos vidím v možnosti nabídnout těmto pacientům přístup k nejmodernějším možnostem léčby, které jsou v raných fázích vývoje a komerčně nejsou dostupné. V provádění klinických studií máme v ČR dlouhou tradici, spolupráce s místními lékaři, kteří se klinických hodnocení účastní, je opravdu na vysoce profesionální úrovni. 

  • Na jaké bariéry výzkum a vývoj v České republice z vašeho pohledu naráží?

 

Jak již jsem zmínil, klíčová je otázka financování výzkumu, zejména pak dlouhodobé financování. Z osobní zkušenosti vím, že kvalitní výzkum může trvat opravdu dlouho, než přinese hmatatelné výsledky. Chtěl bych všem českým vědcům popřát mnoho sil a také trpělivosti, naše společnost se bude snažit jejich úsilí dále podporovat, aby se výsledky jejich snažení co nejdříve dostaly k českým pacientům.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Fanatici

7. 2. 2023

Asi 1,3 miliardy lidí na světě kouří, 240 milionů lidí je závislých na alkoholu, 15 milionů lidí na nitrožilních drogách, mnoho lidé je závislých na…