Lékaři s průmyslem v etice společně
V pátek 12. prosince uspořádaly v Praze Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP) a Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) kulatý stůl. Představily na něm Společné prohlášení o spolupráci mezi lékařskou odbornou veřejností a inovativním farmaceutickým průmyslem.
Toto společné prohlášení, k jehož principům se mohou přihlásit i další subjekty zúčastněné v systému poskytování zdravotní péče v ČR, vymezuje čtyři hlavní oblasti vzájemné spolupráce:
1. informace o produktech a propagace registrovaných léků,
2. setkání organizovaná nebo sponzorovaná farmaceutickým průmyslem,
3. klinický výzkum,
4. poradenské služby a spolupráce.
V první části věnované informacím o produktech a propagaci registrovaných léků se farmaceutický průmysl zastoupený AIFP zavazuje mj.: i poskytovat pravdivé a aktualizované informace o svých produktech, včetně informací o výhodách a nevýhodách produktů, na základě stávajících vědeckých důkazů, i poskytnout lékaři na jeho žádost klinicky relevantní vědecké údaje o produktech, i sledovat vědecké a klinické zprávy o nových lécích po jejich uvedení na trh a bez odkladu informovat lékaře o případných zásadních dalších zjištěních, i zdržet se zveřejňování reklamy na nový lék před jeho registrací.
Farmaceutický průmysl navíc dle společného prohlášení nesmí nabízet neoprávněnou pohostinnost; dary a požitky by měly být nenákladné a musejí být relevantní pro medicínskou praxi.
Lékaři zastoupení ČLS JEP se naopak ve společném prohlášení zavazují: i nežádat farmaceutický průmysl o poskytnutí darů a požitků, i nepřijímat neoprávněnou pohostinnost; přijímané dary a požitky by měly být nenákladné a relevantní pro medicínskou praxi, i hlásit nežádoucí účinky léků.
Zdroj: