Normální tělesná váha – normální hodnoty krevního tlaku
Za Světový den hypertenze vyhlásila 17. květen poprvé před osmi lety World Hypertension League spolu s dalšími organizacemi - International Society of Hypertension, World Kidney Day, World Action on Salt and Health a International Diabetes Federation - s cílem více medializovat význam problému, jímž je arteriální hypertenze. Na celém světě je více než 1,5 miliardy hypertoniků a 7,5 milionu lidí ročně na následky vysokého krevního tlaku umírá.
Letošní Světový den hypertenze měl motto: "Normální tělesná váha - normální hodnoty krevního tlaku".
Úvodní slovo na tiskové besedě pořádané při příležitosti Světového dne hypertenze pronesl prof. MUDr. Jiří Widimský jr., CSc. Mimo jiné vysvětlil, že hypertenze je defi nována jako zvýšení hodnot krevního tlaku nad 140/90 mm Hg, které je zjištěno alespoň při dvou nezávislých kontrolách u lékaře. Profesor Widimský rovněž upozornil na skutečnost, že arteriální hypertenze je nejčastějším kardiovaskulárním onemocněním v ČR, stejně jako v jiných částech světa. Hypertenzí trpí 1,5-2 miliony osob v ČR, ale u pouhé čtvrtiny z nich je hypertenze dobře kontrolována. Hypertenzi lze předcházet pravidelným měřením TK, dostatečnou fyzickou aktivitou, kontrolou váhy a snížením příjmu soli.
Dále vystoupila prof. MUDr. Renata Cífková, CSc., se sdělením Epidemiologie hypertenze a obezity v ČR. Zdůraznila skutečnost, že od roku 1985 klesá v ČR celková a kardiovaskulární mortalita a došlo k prodloužení střední délky života. Profesorka Cífková rovněž připomněla výsledky studií MONICA a post-MONICA, podle nichž klesá průměrný systolický a diastolický krevní tlak stejně jako prevalence obezity u žen, stoupá počet osob užívajících antihypertenziva a zlepšuje se kontrola hypertenze, zároveň však stoupá BMI u mužů a obezita významně zvyšuje riziko vzniku hypertenze.
Tisková beseda pokračovala sdělením prof. MUDr. Aleše Linharta, DrSc., nazvaném Kde se potkávají krevní tlak a obezita jako rizikové faktory. Vyzdvihl skutečnost, že při nárůstu BMI vzrůstá pravděpodobnost vzniku hypertenze, přičemž nebezpečná je zejména abdominální a viscerální obezita. Obézní pacienti se hůře hojí, existuje u nich vyšší riziko vzniku komplikací při operačních a intervenčních výkonech, mají sníženou pohyblivost, a jsou tudíž více ohroženi vznikem tromboembolismu, rovněž trpí různými poruchami spánku včetně syndromu spánkové apnoe. Podle profesora Linharta je lepší prognóza lidí s nadváhou, kteří jsou fi t a řídí se zásadami zdravého životního stylu.
Jako poslední vystoupil s příspěvkem Sůl a vysoký krevní tlak prof. MUDr. Karel Horký, DrSc. Upozornil na rizika, která přináší zvýšený příjem soli, tj. nárůst TK, vyšší výskyt CMP, hypertrofie LK, dalších kardiovaskulárních onemocnění. WHO vydala doporučení, aby příjem soli činil 5 g na den. Jeho splnění ale není reálné. Nicméně i nižší snížení o 1,3 g NaCl/den může mít za následek nižší nárůst TK a záchranu 150 000 životů. Na závěr svého sdělení profesor Horký zdůraznil, že je třeba číst etikety na potravinách, snažit se snížit konzumaci soli, které je nejvíce v průmyslově vyráběných potravinách, používat domácí koření a jídlo příliš nedosolovat.
Zdroj: Medicína po promoci