Onemocnění sítnicových cév u hypertenze
Ve Spojených státech amerických je hypertenze obecným jevem a osoby s normálním krevním tlakem mají ve věku 55 let 90% riziko, že se u nich v dalších letech vyskytne zvýšený krevní tlak. Pacienti s hypertenzí jsou predisponováni k vaskulopatiím, které mohou nakonec postihnout i několik orgánových systémů. Onemocnění sítnicových cév jsou častá u osob trpících hypertenzí zejména tehdy, jsou-li přítomny další rizikové faktory cévních onemocnění (např. hyperlipidémie, kouření, hyperhomocysteinémie). Do skupiny cévních onemocnění sítnice, která jsou ukazateli postupujícího systémového onemocnění cév a zhoršení visu, patří uzávěr větve či kmene vena centralis retinae, retinální arteriální makroaneurysma a uzávěr větve či kmene arteria centralis retinae. Ačkoli onemocnění rohovky (např. edém, keratitida), čočky (např. katarakta), sítnice, choroidey (např. makulární degenerace) a zrakového nervu (např. glaukom) mohou být příčinou postupné ztráty vidění jak u osob s normotenzí, tak s hypertenzí; sítnicová okluzivní onemocnění a sítnicová arteriální makroaneurysmata způsobují postupnou progresivní (subakutní) ztrátu visu převážně u hypertoniků. Sítnicové arteriální uzávěry, okluze a. ophthalmica a ischemické sítnicové venózní okluze způsobují náhlou, bezbolestnou ztrátu visu. Onemocnění a. carotis může vést k očnímu ischemickému syndromu a přechodným poruchám vidění (amaurosis fugax). V tomto článku se autor soustřeďuje na ztrátu vidění podmíněnou cévními poruchami sítnice spojenými s hypertenzí. Nález na očním pozadí je prokázán vyšetřením fundu v mydriáze po aplikaci jedné kapky 1% očního roztoku tropicamidu (Mydriacyl 1%; pozn. překl.: u nás též 0,5% oční roztok tropicamidu Mydriacyl 0,5%, Mydrum) a jedné kapky 2,5% očního roztoku hydrochloridu fenylefrinu (pozn. překl.: u nás není běžný postup). Obrázky použité v tomto článku s nálezy na očním pozadí byly získány nepřímým oftalmoskopem, ruční přímý oftalmoskop ukazuje obrazy menší, ale více zvětšené.
...
Komentář
Autor: MUDr. Petr Souček, MUDr. Ilona Cihelková
Uvedené téma je unikátní svým interdisciplinárním zaměřením, jehož závěry lze aplikovat i v našich podmínkách. Projevy arteriální hypertenze na fundu jsou charakterizovány:
1) vazokonstrikcí: fokální nebo difuzní zúžení arteriol – těžká hypertenze může vést k obstrukci prekapilárních arteriol a vzniku vatovitých exsudátů;
2) prosakováním: je způsobeno abnormální permeabilitou cévní stěny a vede ke vzniku plaménkovitých hemoragií, tvrdých ložisek a edému sítnice; z tvrdých ložisek v makule může vznikat hvězdicovitá figura, edém papily zrakového nervu je projevem maligní hypertenze;
3) aterosklerózou: způsobuje ztluštění cévní stěny v důsledku hyalinizace intimy, hypertrofie medie a endoteliální hyperplazie.Klinicky nejpříznačnější jsou změny na arteriovenózním křížení, které ukazují na chronicitu procesu. Podrobná klasifikace je shrnuta v tabulce 1. Diferenciálně diagnosticky je nutno odlišit diabetickou retinopatii, okluzi v. centralis retinae, hyperviskózní syndrom, kolagenózy, kongenitální hereditární retinální arteriální tortuozitu a oční ischemický syndrom. V léčbě je nutná kompenzace hypertenze. Prognóza je příznivá, u chronických forem jen velmi vzácně dochází ke zhoršení zrakové ostrosti. U akutních hypertenzních krizí ojediněle dojde ke zhoršení zrakové ostrosti v důsledku změn retinálního pigmentového epitelu (RPE) v makule nebo atrofie papily zrakového nervu.
...
Plnou verzi článku najdete v: Medicína po promoci 9/2005, strana 29
Zdroj: