Přeskočit na obsah

Pamětní deska v podobě kostní dřeně připomíná zakladatele registru dárců dřeně

Na Hematologicko‑onkologickém oddělení plzeňské fakultní nemocnice byla 24. ledna 2018 odhalena pamětní deska významného českého lékaře, zakladatele Českého národního registru dárců kostní dřeně MUDr. Vladimíra Kozy, který provedl první transplantaci v Československu s českým nepříbuzným dárcem a patřil ke světovým špičkám ve svém oboru. Založil Nadaci pro transplantaci kostní dřeně a svou usilovnou prací pomohl zachránit tisíce životů.

„Pan primář Koza byl charismatickou, originální osobností s velkým otevřeným srdcem. Velmi si vážím toho, že jsem mohl pracovat s člověkem jeho formátu a učit se od něj nejen hematoonkologii. Děkujeme organizátorům i tvůrci za krásné umělecké dílo,“ řekl při odhalení pamětní desky primář hematologicko‑onkologického oddělení MUDr. Pavel Jindra, Ph.D.

Tuto akci zorganizovalo sdružení Křížky a vetřelci, které systematicky mapuje a zachraňuje drobné památky a umělecká díla ve veřejném prostoru Plzně. Tentokrát organizátoři přišli s nápadem vyrobit dílo nové, a proto podali návrh žádosti do Otevřené výzvy Pěstuj prostor za podpory Ministerstva kultury ČR a za přispění Statutárního města Plzně. Díky schválené dotaci došlo k vytvoření pamětní desky dle návrhu sochaře Vojtěcha Soukupa. Deska je vyrobena z carrarského mramoru a připomíná kostní dřeň.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Kočka se čtyřmi ocasy

30. 5. 2023

Knutě, kterou byli celá staletí trestáni námořníci, se říkalo tříocasá kočka, přestože měla až devět pramenů. Někdy si ji provinilci museli uplést…