Přeskočit na obsah

Pátý Dermatologický update shrnul vše podstatné

V závěru Dermatologického updatu jsme se na jeho zhodnocení zeptali prof. MUDr. Petra Arenbergera, DrSc., MBA, FCMA. 

  • Jak byste shrnul letošní již pátý Dermatologický update?

 

Tento update proběhl ve stejném schématu, jak ho známe z minulých let. Zúčastnilo se ho 464 dermatologů z České republiky, což je více než polovina všech českých dermatologů. Konference probíhala ve dvou sálech paralelně. V průběhu celého dne jsme myslím prošli všechno, co je nového jak na konci loňského, tak na začátku tohoto roku, a seznámili jsme se s úplnými novinkami, které se na našem zdravotnickém trhu teprve objeví během první poloviny letošního roku. 

  • Čím konkrétně jste se zaobírali?

 

Probírali jsme novinky v řešení jak maligního melanomu, tak lupénky či atopického ekzému. Zabrousili jsme i do oblasti vzácných kožních nádorů, kterých je více než sedmdesát jen v maligní oblasti a další řada benigních. Myslím, že když kolegové viděli prezentované případy, opět se podívají do učebnic, aby si zopakovali tuto oblast dermatologie, kterou můžeme někdy podcenit, a přitom je velmi významná, protože může rozhodovat o životě nebo smrti pacienta, pokud se rozhodneme diagnosticky špatně. Dále jsme se věnovali i estetické dermatologii, protože i tam máme řadu novinek. Takže z každé oblasti se přítomní mohli něco dozvědět, o čemž svědčí i to, že sál zůstal plný až do večera do konce poslední přednášky. 

  • V jaké oblasti došlo podle vás k nejvýraznějšímu posunu?

 

Myslím, že všechny oblasti jsou významné. Pro někoho je třeba problém v tom, že má jednu vrásku na čele, která mu natolik vadí, že hledá nejlepší řešení, a to u nás může najít. A samozřejmě pro někoho jsou to závažné choroby, jako např. Merkelův karcinom nebo maligní melanom, kde se řeší otázka života a smrti. A i tady máme dobré odpovědi, takže jsme rádi, že něco takového jako tato akce existuje. Jsme s ní tedy velmi spokojeni a již nyní se těšíme na šestý ročník.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Opomenutá předcovidová varování

3. 10. 2022

Pandemie covidu‑19 se stala svým rozsahem a dopadem zatím největší globální zdravotní krizí 21. století, která svět výrazně zaskočila. Nemuselo k…