Přeskočit na obsah

Porodnická anestezie a analgezie 2004

Porodnická anestezie urazila dlouhou cestu od dob, kdy roku 1847 sir James Young Simpson poprvé použil éter ke zmírnění porodních bolestí. Inhalační anestezie využívající éter a chloroform později ustoupily intravenózní aplikaci morfinu a scopolaminu, kombinaci navozující tzv. „mrákotný“ spánek. Nakonec ale byly tyto systémové přístupy tlumení porodních bolestí nahrazeny regionálními anestetickými technikami (epidurální a spinální anestezií). Dokonce i skalní zastánci porodu bez užití jakýchkoli léků souhlasí s tím, že epidurální a spinální anestezie poskytuje spolehlivou úlevu od bolestí během porodu. Není tedy žádným překvapením, že v porodnicích, kde jsou anesteziologové k dispozici, volí většina žen k tlumení porodních bolestí regionální anestezii. Nicméně epidurální i spinální anestezie, jak je známe dnes, jsou zcela odlišné od svých předchůdců. Během 80. a 90. let minulého století došlo k postupné, ale zásadní změně v přístupu k porodnické anestezii a analgezii, zejména zavedením epidurální analgezie zachovávající mobilitu, tzv. „walking epidural“. Na rozdíl od předchozích postupů tato technika zajišťuje úlevu od bolestí, ale přitom zachovává motorickou sílu. Naším cílem je podat přehled současných možností porodnické anestezie a analgezie a nastínit dnešní pohled na některá kontroverzní a špatně chápaná témata, jako jsou například tzv. „walking epidural“, efekt regionální analgezie na dobu trvání a průběh porodu, souvislost mezi regionální analgezií a bolestmi zad po porodu a rizika, která mohou vzniknout nepodáním regionální analgezie. Dále se zaměříme na to, zda vlivem epidurální analgezie dochází ke zvýšení teploty matky a zda existuje spojitost mezi regionální analgezií a poklesem srdeční frekvence u plodu.

Komentář

Autor: MUDr. Radka Klozová

V porodnické anestezii a analgezii došlo v posledních letech k velkému pokroku. Autoři se v článku zabývají hlavně epidurální analgezií a jejím vlivem na průběh porodu. V porodnické analgezie se však používá několika metod:■ lumbální epidurální analgezie,
■ subarachnoidální analgezie,
■ kaudální analgezie,
■ pudendální blokády,
■ paracervikální blokády,
■ intravenózní aplikace opioidů,
■ intramuskulární aplikace analgetických směsí.
Nejbezpečnější a nejúčinnější metoda je epidurální analgezie, kterou používáme na našem pracovišti. Tzv. diferencovaná blokáda (autoři článku ji popisují jako“mobilní“) je dnes již naprostou samozřejmostí.

Plnou verzi článku najdete v: Gynekologie po promoci 5/2004, strana 6

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené